Lihové mořidlo

Výroba krytu na akvárium – povrchová úprava (moření)

Borová překližka, ze které jsem kryt vyrobil, nemá (všude) úplně pěknou strukturu a barvu. Proto jsem se rozhodl, kryt před finálním nalakováním ještě namořit. K tomu jsem vybral lihové mořidlo (bylo mi poraděno v obchodě) barvy ebenová čerň. Cena 85 Kč za 0,5l nádobu a údajně s tím namořím 4-5 m2. K tomu jsem byl vážně skeptický už v obchodě, ale než koupím další láhev, rozhodl jsem se to napřed vyzkoušet.

Mořidlo jsem nanášel obyčejnou kuchyňskou houbičkou (podle mě to jde lépe než štětcem). Nevýhoda kuchyňské houbičky je v tom, že se z ní uvolňují mikroskopické částečky, které ulpívají na povrchu dřeva a po zaschnutí mořidla je nutné je omýt vlhkým hadrem. Vhodný by mohl být i molitanový váleček ten jsem ale nezkoušel. Doporučuju pořídit i nějaký menší štětec kvůli koutům do kterých se s houbičkou dostává poměrně špatně.

Nejprve jsem si udělal testovací nátěr na kousku nepotřebné překližky, abych věděl, do čeho jdu. Práce šla od ruky hodně rychle za chvilku jsem to měl hotové. Při moření doporučuji postup, kdy nejprve namoříte hrany a kouty a pak plochy. Snažte se nanášet rovnoměrnou vrstvu a moc se nevracet mohly by se vám vytvořit fleky. Pokud se vám už nějaký flek vytvoří tak 1-2 další vrstvy by ho měly zakrýt. V mém případě to tak fungovalo nevím, ale jestli to bude platit i pro jiné typy dřev a mořidel.

Kupte si kvalitní gumové rukavice! Obyčejné tenké se vám na 100 % protrhnou (miniaturní třísky) a pak budete mít namořenou i ruku. Mě trvalo týden, než ruka chytla normální barvu.

Povrch krytu je asi 2,1 m2, takže s půl litrovou nádobou mořidla bych měl podle návodu zvládnout 2 vrstvy. Houby s voctem! Borová překližka docela chlastá a nedal jsem ani jednu kompletní vrstvu i když chybělo jen málo. Dřevo by se dalo ošetřit speciálním nátěrem, aby tak nepilo, ale to jsem vynechal otázka je, jaký by to mělo přínos. Cena, nepraskalo by dřevo, neprohýbalo by se tak? Fakt nevím, to je námět na diskuzi.

Po prvním moření byla barva opravdu o ničem. Všechny pohledové plochy jsem namořil celkem 3x a zbytek mořidla vypatlal na vnitřek krytu. Dvě lahve mořidla by stačily. Já musel koupit nakonec ještě jednu proto, že zbytek jsem vypatlal a kvůli chybě při lakování jsem neměl čím opravovat. 🙁

Při moření se objevily dva problémy. Po namočení krytu mořidlem se totiž začaly překližkové desky prohýbat a praskat a vůbec ne málo. Víka jsem zatížil a dovnitř krytu jsem umístil výztuhu. Bohužel jednomu (tomu menšímu) víku se vracet zpátky moc nechtělo. Až to sešroubuju tak ho zatížím a snad si to sedne. Zajímalo by mě, jestli tomu prohýbání jde nějak zabránit.

Zatížení je nutné provést až po částečném (cca 1 h) zaschnutí mořidla! Pokud položíte závaží na čerstvě namořené dřevo, tak se vám v místě, kde položíte závaží, vytvoří flek.

Další problém byl v kvalitě povrchu, i když před mořením se mi zdál povrch dokonale hladký tak po třetím moření je jako bych to snad vůbec nebrousil. Původní dokonalá hladkost je ta tam. Po namočení vlákna ve dřevě nabobtnají a postaví se. Bohužel jsem měl strach to přebrousit, protože jsem se bál znehodnocení namořeného povrchu a rovnou jsem tomu dal první řídkou vrstvu laku. Zase chyba! Oprava byla v tomto případě jednoduchá prostě jsem to přebrousil a dal ještě jednu vrstvu mořidla. I když jsem ten lak neobrousil dokonale a ani to nebyl cíl, mořidlo se vsáklo bez problému. Barva i kvalita povrchu akvarijního krytu je teď dost dobrá.

Po každém moření přebruste povrch jemným brusným papírem 180+.
Náklady
PoložkaCena [Kč]
Brusný papír č. 180+15
3x Lihové mořidlo 0,5 l255
Celkem270
Použité nářadí
Položka
Kuchyňská houbička
Nádoba/miska
Gumové rukavice (hrubší)
Menší štětec na kouty