Držák brusného papíru

Výroba krytu na akvárium – povrchová úprava (broušení)

Akvarijní kryt je ze dřeva (překližky) a bude provozován v prostředí, se zvýšenou vlhkostí, proto je vhodné dát mu nějakou povrchovou úpravu, aby ho ta vlhkost nezničila. O povrchové úpravě dřeva vím prd, tak jsem to zkoumal na internetu a přišlo mi, že nejjednodušší a nejlevnější varianta je ten kryt nalakovat. Navíc nějaký lak už doma mám. Postup byl tedy takový, že jsem kryt nejprve vybrousil pak napustil lihovým mořidlem, a nakonec přelakoval bezbarvým lakem.

Broušení

Povrch dřevěného krytu z překližky není na dotek úplně příjemný. Po přejetí rukou (hlavně po hranách) cítím uvolněná vlákna. Před finální úpravou to chce povrch dřeva, a hlavně hrany obrousit. Já jsem k broušení použil brusný papír a brousil pěkně ručně. Broušení se provádí v několika krocích, kdy postupujete od hrubšího brusného papíru směrem k jemnějším. Doporučeno je použít několik různých zrnitostí brusného papíru. Záleží i na tom, jaký typ dřeva brousíte. Na měkké dřevo se obecně používají papíry s hrubší zrnitostí.

Brusný papír je dobré na něco připevnit. V obchodech se prodávají různé držáky brusných papírů. Mě se osvědčilo ustřihnout pruh a namotat ho na brusnou houbičku, se kterou se mi manipulovalo lépe (je mnohem menší) než s originál držákem. Pokud máte nějakou brusku, ušetříte si tak dost práce, ale je potřeba dávat pozor abyste neubrousili více materiálu, než chcete.

Brusné papíry se značí tak, že nižší číslo znamená hrubší zrno. 60 je tedy hrubší než 220. Brusné papíry na plátně vydrží déle než na papíře a rozdíl v ceně je minimální.

Nejprve jsem celý kryt včetně hran zlehka přebrousil papírem se zrnitostí 60. Pouze na jedné straně, kde mi to trochu uletělo jsem musel ubrat asi 1 mm abych to srovnal. S touto zrnitostí dejte pozor (hlavně na hranách) ať si někde nevybrousíte něco, co nechcete nebo neštípnete hranu. 60 už je docela hrubé zrno, kdybych ho neměl doma koupil bych si č. 80. Po přebroušení hrubým brusným papírem byly na povrchu dřeva jasně znát rýhy po broušení. Těch se zbavíte přebroušením jemnějším papírem. Pokud to neuděláte, tak po nalakování a pohledu zblízka, budou rýhy po broušení vidět. Záležet si dejte především na pohledových plochách.

Následně jsem nasadil brusný papír č. 180 (taky jsem měl doma) a přebrousil jsem celý kryt znovu. Soustředil jsem se hlavně na pohledové plochy, hrany a místa kterých se budu dotýkat. Zbytek jsem jen zlehka přejel. Uvnitř krytu a v přihrádce jsem to moc neprožíval, ale tento postup nedoporučuji. Chtělo to použít papír něco kolem 120 a až pak 180. Taktéž bych brousil i uvnitř krytu.

Nakonec jsem navlhčil kryt za pomocí kuchyňské houbičky vodou a po zaschnutí ještě jednou přebrousil brusnou houbičkou č. 220. Tento krok se dělá proto, že po namočení a zaschnutí se zvednou ve dřevě některá vlákna a ty následně srazíte broušením. Tento krok jsem aplikoval pouze na pohledové plochy a byl to spíš takový pokus. Povrch dřeva by měl být po přebroušení dokonale hladký a neměly by na něm jít vidět žádné rýhy a stopy po broušení.

Jemnějšího brusného papíru je potřeba koupit více než hrubšího, protože se více zanáší. Papír pravidelně vyměňujte nebo čistěte (kartáčem). Zanešený brusný papír vám může povrch poškrábat!

Kdybych to dělal příště brousil bych ve čtyřech krocích 80-120-180 a nakonec namočit, nechat uschnout a znova 180 nebo 220. V případě, že budete kryt mořit lihovým mořidlem jako já je poslední krok (namočení zbytečný). Lihové mořidlo totiž udělá tu samou práci jako voda a po každém namoření by jste měli strhnout vlákna.

V případě, že jste při broušení nějak poškodili povrch dřeva, dá se pořídit za pár korun tmel, kterým se dá takové poškození opravit. Tmely se prodávají i v barvě dřeva např. borovice, dub atd.

Pokud máte možnost kryt přebruste někde venku, v dílně nebo ve sklepě. Prostě někde, kde nevadí, že tam uděláte bordel. Dělat to v bytě/domě je sebevražda. Z broušení je opravdu hodně velmi jemného prachu, kterému nějaký čas trvá, než se usadí a ten bordel je šílený.

Náklady
PoložkaCena [Kč]
Brusná houbička36
4x arch Brusný papír (cena Hornbach :-))64
Celkem100
Použité nářadí
Položka
Držák na brusný papír
Nůžky
Kuchyňská houbička
Miska na vodu
Hadr, smeták, lopatka

Závěr

Rozdíl v kvalitě povrchu dřeva před a po broušení je veliký a to jak na dotek tak na pohled. Broušení samozřejmě není povinné, ale prakticky nic to nestojí (kromě trochy práce), takže to rozhodně doporučuji. V případě, že máte doma nějakou brusku, to nebude vůbec žádný problém. Já se do broušení pustil až poté, co jsem měl celý rám smontovaný. Musím říct, že to není úplně ideální varianta. Jde o to, že některé hrany a plochy jsou pak mnohem hůře přístupné a velmi špatně se brousí. S celým krytem (není úplně malý) se navíc manipuluje podstatně hůře než s jednotlivými deskami. Rozhodně bych zvážil vybroušení jednotlivých desek před jejich montáží. Celková operace trvala pár hodin asi tak 3 možná víc (holt ruční práce :-)) ale výsledek stojí za to.