Srovnání papírových parametrů vnějších akvarijních filtrů

Když jsem před pár lety zařizoval první akvárium, udělal jsem chybu a pořídil jsem si příliš malý filtr (na objem filtrační hmoty). Dneska uvažuji o jeho výměně a mám v plánu se tím zabývat o něco více než minule. Z toho důvodu jsem zkusil porovnat papírové parametry někerých akvarijních filtrů v excelu. Nejmenovaní prodejci totiž doporučují konkrétní typy filtrů jako nejlepší možnou koupi v poměru cena/výkon, tak jsem si to chtěl ověřit. Abych ty filtry mohl nějak objektivně porovnávat, udělal jsem si jednoduchou bodovací stupnici. Množství získaných bodů pak ukazuje výkon filtru. Čím více bodů, tím výkonnější filtr.

Metodika

Při bodování jsem se snažil zohlednit parametry filtrů podle jejich důležitosti. Objem filtračních hmot je pro mě důležitější než to, jestli má nebo nemá filtr rozstřikovací rampu. Tabulka je proto rozdělena na dvě části v první jsou pouze ty nejdůležitější vlastnosti. Objem košů pro filtrační hmoty, výkon l/h, přibalený objem filtračních materiálů, příkon, cena za provoz a pořizovací cena. První část tabulky končí součtem bodů a poměrem cena/výkon. V druhé části tabulky jsem se snažil zohlednit i ty méně důležité funkce filtru (příslušenství).

Do tabulky by bylo vhodné zahrnout i další významné faktory jako kvalitu provedení a skladbu přibalených filtračních materiálů. Dostupnost pozáručního servisu a cena náhradních dílů jsou taktéž faktory, které výhodnost koupě můžou velmi významně ovlivnit. Tyhle věci bohužel nejsem schopen posoudit.

Jak už jsem psal, srovnávám pouze papírové parametry filtrů. Že některý z filtrů nedosahuje svých papírových hodnot je věc druhá. Cílem bylo vytvořit bodovací stupnici tak, aby se to u nejvýkonnějších filtrů pohybovalo okolo 1000 b ať se tím dá rozumně vydělit cena filtru.

Body jsem přidělil následovně

  1. 20 bodů – za každý 1 litr objemu filtru
  2. 1 bod – za každých 10 litrů průtoku/h
  3. 20 bodů – za každý 1 litr přiloženého filtračního materiálu. (Filtr bez filtr. materiálů = 0 b.)

Ve sloupci Filtr. Mat. se nachází koeficient, který určuje naplněnost filtru filtračním materiálem. Tímto koeficientem se násobí body získané za objem přiloženého filtračního materiálu. V 6-7 sloupci se potom nachází pořizovací cena na některém z českých eshopů, pořizovací cena + provoz filtru za 3 roky a pořizovací cena + provoz filtru za 5 let. K výpočtu ceny provozu filtru se používá příkon filtru a cena 3,8 Kč / kWh. Cena provozu filtru za rok se pak spočte jako (24 * 365 * Příkon * 3.8) / 1000.

Ve sloupci body je počet bodů daný součtem bodů získaných podle předchozího popisu (za objem filtru, výkon a přilož. filtrační hmoty). Ve sloupci cena výkon je pak podíl Ceny + provozu filtru za 3 roky a počtu získaných bodů. Méně je lépe.

V další části tabulky je v pouze zohledněno příslušenství filtru. Původně jsem tam měl pevný počet bodů za dané příslušenství. To u nejvýkonnějších a nejslabších filtrů zkreslovalo realitu, tak jsem to předělal na procenta. Každý filtr nově může za příslušenství navíc získat až 25% původních bodů. Tabulka končí opět součtem bodů a poměrem ceny/výkonu. Cena je opět i s provozem za 3 roky.

Bohužel se mi nepodařilo dohledat přesný objem filtračních hmot u některých filtrů. Někteří výrobci skutečné objemy filtračních hmot neudávají a předpokládám, že udávají jen objem nádoby filtru. Tato skutečnost je ve srovnání zvýhodňuje oproti konkurenci!

Například Eheim má dokonale zpracované technické listy a v tabulce má uvedeny skutečné objemy filtračních hmot. U některých SunSun filtrů se mi to podařilo dopočítat z rozměrů košů. Zbytek tyto informace neudává. Výrobci jsou na informace o filtrech obecně dost skoupí. U některých nedohledáte ani tak zásadní věc jako rozměry! Nebýt aktivity prodejců, tak se to prostě nedozvíte.

Srovnání akvarijních filtrů

Do tabulky jsem zanesl několik u nás běžně prodávaných filtrů značek Eheim, JBL, Fulval, SunSun, Tetra atd. Ceny jsou z profiplants, rostlinnaakvaria případně z jiného CZ e-shopu. Ceny jsou platné k 12.3.2018. Zde musím poznamenat, že některé filtry se dají sehnat i levněji. Např. SunSun se dá v zahraničí koupit průměrně o cca 800 Kč levněji. Cílem, ale nebylo najít nejlevnější cenu.

V tabulce jsem zohlednil i provoz filtru v horizontu 3 a 5 let. Akvárko si totiž většinou nepořizujete na týden, ale na roky. Většina kouká jen na pořizovací cenu, ale z tabulky je dobře vidět, že po x letech provozu se může tisícovka na pořizovací ceně lehce vrátit. Filtry jsou seřazeny podle objemu filtračních hmot. Barevně jsou pak označeny podobné skupiny filtrů (podle objemu filtračního média).

Srovnání akvarijních filtrů

Srovnání akvarijních filtrů

Ve srovnání cena/výkon/objem filtrační hmoty jednoznačně kralují filtry Aquel ASAP 800 a 1600 a ve svých kategoriích nemají konkurenci. Cenově jsou na tom tak dobře, že se vyplatí i pro menší mnohem menší akvária. ASAP 800 s 6 l filtračních hmot a s cenou 2300 Kč za nákup a 3 letý provoz v pohodě natře prakticky všechny filtry v kategoriích od 1 do 7 l. Problémem filtrů ASAP by mohla být (pro mě je) konstrukce filtru, který nemá motor v kanystru. Čerpadla jsou v akváriu, a navíc jsou dvě + dvě výtokové trubice. Kdybych chtěl ty filtry 2 (pro větší akvárium), tak cena výkon je sice super, ale už máte 4x vstupní a 4x výstupní hadici. To je na mě prostě moc hadic.

Jediný výrobce, který dokáže konkurovat Aquelu s jeho ASAP filtry v poměru cena/výkon je Tetra. Když pominu Aquel filtry, které nemají úplně standardní konstrukci, tak se filtry Tetra umístily nejlépe ve všech kategoriích filtrů nad 4 litry. Následují filtry Fulval, SunSun (vítěz kategorie do 4l) a Diversa které jsou více méně výkonově vyrovnané a budou tam rozhodovat jiné věci než výkon. Za nimi jsou pak filtry JBL, pak dlooouho nic a poslední příčky okupuje Eheim.

Např. v kategorii 10-12 l (oranžová) je podle mě mnohem lepší volba Tetra Tec EX 1200 Plus než SunSun HW-703A. Výkon a objem filtr. hmot je plus minus stejný. Pořizovací cena je asi to, co láká na SunSunu nejvíce, ale po 3 letech provozu už je SunSun dražší o 380 Kč a oproti Aquelu o 1340 Kč. Proč kupovat Čínu, když můžu mít Němce? Ve vyšší kategorii 13-15 l (modrá) je to podobné. Duel SunSun HW-704A vs. Fulval FX4. Zase plus mínus stejný objem filtr. hmot, ale FX4 má o dost vyšší výkon. Pořizovací cena opět hraje pro SunSun (tentokrát je levnější o nemalých 1600 Kč), ale po 3 letech je rozdíl pouhých 200 Kč ve prospěch SunSunu. Proč kupovat Čínu, když můžu mít promakaný, výkonnější filtr z USA?

Edit: Čím déle nad tím přemýšlím, tím více se klaním k výrobě lepeného komorového filtru. Pro menší akvária se to zas tak nevyplatí, ale u filtrů pro akvária 200l+ je poměr cena/výkon bezkonkurenční. Za podobné peníze jako kanystrový filtr se dá pro takové akvárko pořídit i několikanásobně výkonější filtr (hlavně objemem filtr. hmoty).

Závěr

Dle mého ze srovnání nejlépe vychází filtry Tetra. Eheim sice v porovnání cena/výkon propadl na celé čáře, ale to vůbec neznamená, že to jsou špatné filtry. Naopak! Akorát si za ně zaplatíte trochu (i dvojnásobně/trojnásobně :-)) více. Osobně mi na filtrech od Eheimu nejvíce vadí malý objem filtračních hmot. Na drouhou stranu Eheim ke svým filtrům přidává opravdu kvalitní filtrační materiály, což se o konkurenci rozhodně říct nedá.

Jeden Eheim (údajně až do 300l akvária) už mám, koupil jsem ho naivně podle doporučení výrobce, a je tak maximálně do 150l akvária. Dnes už bych šel u nového filtru nejspíše ke konkurenci (pokukuju po filtru Tetra 1200). Lepený filtr se mi pod akvárko bohužel nevleze. Pokud je ale možnost sehnat jetý Eheim za dobré prachy, tak to už je jiná písnička.

Poslední dobou hodně skloňované filtry SunSun jsou na tom sice celkem dobře, ale když se podíváte do tabulky, tak je vidět, že se v každé kategorii najde nějaký přemožitel. Pořizovací cena těchto filtrů je sice příjemná, ale při 3-letém provozu už filtry SunSun (díky vysokému příkonu) vycházejí stejně nebo i dráž než většina konkurentů. Navíc je to čínský výrobek a tam se dá o kvalitě pochybovat i přes doporučení eshopů.