Testy vody

Testování vody, je tak trochu kontroverzní oblast akvaristiky. Někteří akvaristi na testy vody nedají dopustit, jiní je nenávidí a zavrhují s tím, že je to ztráta času a hlavně peněz. Začínající akvarista se k testům vody dostane nejčastěji dvěma způsoby. Ti zodpovědnější a zvídavější si před koupí živočichů a rostlin v atlase zjistí, jakou potřebují vodu. To je většinou přivede ke zkoumání vody právě pomocí kolorometrických testů. Druhý a častější případ je řešení nějakého problému v akváriu. Odpovědi na problémy s akváriem totiž mnohdy zahrnují právě změnu parametrů vody a to lze jen v případě, že víte jaké ty parametry jsou a jsme opět u kolorometrických testů.

K čemu jsou testy vody?

Test vody se většinou prodávají ve formě sady několika chemikálií. Funguje to tak, že smícháte chemikálie s akvarijní vodou, chvíli počkáte až se voda zabarví a pak odečtete hodnotu z barevné stupnice. V prvé řadě je potřeba říct, že takové testy vody jsou jen orientační ukazatel! Bohužel to platí i pro ty dražší testy. Je to dáno způsobem odečítání hodnot z barevných stupnic, což může být značně subjektivní záležitost ovlivněná mnohými faktory především osvětlením. Testovat vodu lze i pomocí digitálních meřících přístrojů a různých sond, ale to je mimo finanční možnosti většiny běžných akvaristů. Testů vody je mnoho druhů. V následujícím textu se pokusím velmi zjednodušeně a stručně popsat k čemu takové testy jsou.

NH4/NH3 (amonium, amoniak) – Vzniká rozkladem organických látek ve vodě (staré listy, zbytky krmiv, derit). Je prokázáno, že amoniak je rizikovým faktorem pro vznik řas. V akváriu se dále rozkládá na NO2 a NO3 (nitrifikační procesy ve filtru). Pro ryby je toxický od koncentrací  0,1 – 0,2 mg/l. V akváriu by měl být neměřitelný!

NO2 (dusitany) – Vznikají rozkladem NH4 na čemž se podílejí nitrifikační bakterie ve filtru. Pokud filtrace nefunguje, tak jak má nebo nestíhá, začnou se koncentrace zvyšovat. Dusitany by měly být v akváriu neměřitelné! Pro ryby jsou toxické už při 0,1 – 0,2mg/l.

NO3 (dusičnany) – Vznikají oxidací NO2 na čemž se podílejí nitrifikační bakterie ve filtru. Optimální koncentrace by se měla pohybovat v rozmezí 5-30 mg/l v závislosti na faktorech jako je světlo a CO2.  Toxicita se uvádí od 70 mg/l, ale některé zdroje uvádí až 400 mg/l. U NO3 není důvod panikařit, ryby si jím nejspíš neotrávíte. Při nerovnováze NO3 vs. PO4 může dojít k rozpuku řas nebo sinic.

Zvýšené koncentrace N-látek mohou indikovat, že překrmujete, máte přerybněnou nádrž, nedodržujete úržbu nebo máte podimenzovanou filtraci. Je nutné, držet NH4 a NO2 na 0!!! Tyto látky jsou toxické pro ryby.

pH – Pomocí pH testu určíte, jestli je vaše voda kyselá nebo zásaditá. Optimální hodnoty pH jsou pro většinu živočichů a rostlin kolem 6,5-7. Některé druhy např. africké cichlidy mají radši vyšší pH. Naopak terčovci zase raději mírně kyselou vodu. Většině rostlin vyhovuje hodnota kolem těch 6,5, hodnoty vyšší než 7,2 mohou mít negativní dopady na příjem některých prvků.  Hodnota pH se používá i při určení optimální koncentrace CO2 v akváriu.

CO2 – Základní test, který určí hodnotu rozpuštěného CO2 ve vodě. Hodnoty CO2 jsou důležité především v dobře osvětlených rostlinných akváriích. Zvýšení koncentrace CO2 se taktéž využívá při boji s řasou. Existují buď jednorázové testy nebo permanentní ve formě drop checkeru, který umístíte na stálo do akvária. Optimální koncentrace CO2 je závislá na pH a KH. Pozor! Vysoké dávky CO2 vám můžou otrávit ryby.

P/PO4, Fe, K, Mg – Fosfor/Fosfáty, Železo, Draslík a Hořčík jsou prvky jejichž testování oceníte u rostlinných nádrží při hledání optimálního dávkování hnojiva. Jejich nedostatek se obvykle projevuje různými defekty na listech rostlin. Optimální hranice fosforu je kolem 0,1-1,5 mg/l. Nerovnováha mezi PO4 a NO3 může vést k řasám/sinicím. Optimální koncentrace železa Fe je někde kolem 0,2-0,5 mg/l vyšší koncentrace než 1 mg/l už je škodlivá pro ryby. Doporučený obsah draslíku je pak 5-10mg/l a hořčíku pak 1 mg/l.

Nejdůležitější testy pro začínajícího akvaristu jsou asi testy na NO2, NO3 a NH4. Zvýšené (nulové v případě NO3) koncentrace těchto látek totiž způsobují největší průsery.

Potřebuji testy vody?

Základní otázka s jednoduchou odpovědí. Ne nepotřebujete. Testy vody rozhodně nejsou něco, co je pro provozování úspěšného a pěkného akvária nutné. Na druhou stranu, pokud ve vašem akvárku nastanou problémy např. se stagnací rostli, růstem řas, sinic a nemáte dostatečné zkušenosti, kvalitní testy vám můžou dát vodítka čeho se chytit. Zkušený akvarista se napije vody z akvárka a pozná to po chuti :-).

Některé parametry vody můžete zjistit i z vodáren. Problémem je, že voda co vám teče doma může mít hodnoty mírně (někdy i hodně) odlišné. Kvalita pitné vody. Aktuální informace o parametrech vody v Ostravě.

Testy se hodí v případech, kdy chcete upravovat vodu kvůli dosažení nějakých specifických hodnot. To se dělá například kvůli odchovu některých druhů ryb, nebo pěstování náročných rostlin. Tyto věci se ale většinou týkají akvaristů, kteří už o tom něco ví a s testy vody mají vlastní zkušenosti. Testy se vám budou hodit i při experimentech s hnojivy a jejich dávkováním (můj případ).

Jaké testy vody pořídit?

Testů vody je opravdu velká spousta. Prakticky každý výrobce akvaristických pomůcek, chemie nebo krmiv vyrábí vlastní sadu takových testů. Akvaristická komunita vám s ohledem na kvalitu a přesnost většinou doporučí testy od JBL (případně Seachem, ale ti jich dělají jen pár druhů).

Když mrknete na testy vody od JBL, tak nejspíše nebudete nadšeni jejich cenou. JBL test na NO3 totiž stojí cca 405 Kč zatímco Rataj ho prodává za 95 Kč. No a když si spočítáte cenu za nějakou sadu (třeba pH, NO3, NO2, FE, PO4), tak u JBL zaplatíte 1500 Kč proti 500 Kč u Rataje. Pokud budete chtít nějaké další testy, není problém se u JBL dostat i nad 3 tisíce.

Srovnání cen některých testů vody.
Testy vodyRatajTetraSeraJBLJBL refill
pH95137156176102
NO295229257238139
NO395299269404208
PO495319321181
FE98349351206

Teď se dostáváte do fáze přemýšlení. Na jednu stranu chcete kvalitní testy JBL. Na druhou stranu se vám nechce vysolit třeba dva lity za testy vody. Uff. Začne se vám do hlavy vkrádat myšlenka koupit Ratajovy testy a těch 1500 vrazit třeba do substrátu, filtračních materiálů nebo nějaké techniky. No většinou to dopadne tak, že si koupíte ty levnější testy 🙂 (osobní zkušenost).

Dám vám radu. Pokud si nemůžete dovolit kvalitní testy, nekupujte je vůbec! Ty peníze se dají investovat 100x lepším způsobem, třeba na kvalitnější filtraci/substrát/světlo. Uděláte 100x lépe a ještě ušetříte spoustu času :-). Moje druhá rada zní. Když už nějaký test budete kupovat kupte si pouze ten, který aktuálně potřebujete. 

Jenže vy mi to nebudete věřit 🙂 a stejně si ty levné testy vody koupíte. Nakonec to dopadne tak, že se na testování vody úplně vykašlete, nebo si připlatíte a pořídíte kvalitnější testy. 🙂 Těch několik stovek za levné testy jste každopádně vyhodili z okna. 🙂

Testy vody od JBL

JBL vyrábí opravdu mnoho druhů různých testů. Řekl bych, že žádný výrobce jich nemá tolik, takže si opravdu vyberete. Ceny jsou vyšší, ale zpracování a kvalita je na solidní úrovni. JBL navíc prodává i náhradní náplně, takže pokud test spotřebujete, nemusíte kupovat znova celý komplet. Koupíte jen refill za cca polovinu ceny kompletního testu.

Testy vody od JBL se dají koupit i ve výhodnějších baleních JBL Combiset, JBL Testlab a JBL Testlab ProScape. Testlab a combiset nabízí sadu několika testů v praktickém kufříku se vším co potřebujete. Cena se pohybuje cca kolem 1100 – 2800Kč za kufřík. Nejlevněji jsem je u nás našel na e-shopu aqua-obchod. Já vám ale doporučuji poohlédnout se na eBay, případně nějakém německém eshopu. Ceny jsou oproti ČR o pár stovek někdy až 1000 Kč nižší. Pošta bohužel většinou vyjde na 10 EUR, ale i tak se to vyplatí.

Osobně jsem si pořídil JBL Testlab ProScape a doplnil testem o NO4, NO2 a GH které se vešly do prázdného místa v kufru. Kufřík stál 2254 Kč (Profiplants 2930 Kč) ceny jsou včetně poštovného. Jednotlivé testy už se v zahraničí kupovat nevyplatilo a tak jsem je koupil u nás. Jasně pořizovací cena je vysoká, ale většina testů vydrží dlouhou dobu. Ty používanější testy můžete doplnit náhradní náplní, jejíž cena je stejná i nižší než cena většiny testů od konkurence.

Kufříky od JBL (minimálně ProScape) obsahují kromě samotných testů také příručku, srovnávací stupnice, Tillmanovu tabulku a zápisník. Příručka obsahuje návod na měření všemi testy od JBL. Srovnávací stupnice rovněž obsahují i testy, které nejsou v kufříku. Příručka je v několika jazycích včetně češtiny. Tabulka a zápisník už česky nejsou. V případě, že si chcete kufr doplnit jiným testem, stačí si koupit refill a nemusíte kupovat celý test.

Srovnání testů vody od Rataje a JBL

Testy vody od Rataje mají spoustu nedostatků. Stávalo se mi, že jsem na stejné vodě naměřil 3x po sobě jiné hodnoty. Třeba jsem lil do akvárka KNO3 po litrech a byl jsem si jistý, že hodnoty musí být velmi vysoké, ale Ratajovy testy nic nenaměřily. Test na PO4 pravidelně měřil cca o 1 mg/l méně než test JBL. Tohle se stane samozřejmě i u testů JBL. Většinou si popletete počet kapek nebo něco podobného a vyjde vám to špatně. Opakovaným testováním většinou naměříte stejnou hodnotu.

Například takový test na GH (celková tvrdost). U JBL stačí odměřit 5ml testované vody a následně přidávat po kapkách činidlo. Každou kapkou dojde k jasné změně odstínu (oranžová až červená) a jedinou kapkou to pak přejde na zelenou = konec měření. U vstupní vody jsem naměřil 6°dH (vodárna udává 5°dH) a u akvarijní 9°dH.

U Rataje odměříte 10ml vody. Musíte přidat 2 činidla, aby se voda zbarvila do modra. Pak kapete třetí činidlo, tak dlouho dokud voda není čirá. V čem je problém? Zhruba prvních 6-7 kapek byla změna odstínu rozlišitelná dobře. Následně asi do 20 kapky měla voda lehce namodralý (stále stejný) odstín. Vzdal jsem to u 35 kapky (17,5°dH) a úplně čirá rozhodně nebyla. Rozdíl v rozlišovací schopnosti u těchto dvou testů je obrovský. To samé platí i u testu na KH.

Rataj

  1. Miniaturní nádobky z plastu se blbě zavírají. Zacvaknuté umělohmotné víčko při štěrkání propouští kapky vody.
  2. Sypká činidla se dávkují na špičku přiložené lopatky. K***a kolik to je na špičku?
  3. Sypká činidla se mi u některých testů, i přes urputnou snahu, nepodařilo dokonale (dle návodu) rozmíchat.
  4. Tekutá činidla mnohdy nekapají jak by měla a po stisknutí dojde spíše k vystříknutí. Tak třetina kapátek.
  5. Rataj používá ve svých testech srovnávací stupnice v odstínech jedné barvy (většinou). Zařadit naměřenou hodnotu je někdy nadlidský úkol. Např. srovnávací stupnice u pH testu (pH 7,6-8) je pro moje oko prakticky stejná barva. Větší problém ale je, že barva kapaliny je často jiná než na stupnici!
  6. Dostupnost a cena hraje ve prospěch testů od Rataje. Koupíte je opravdu všude za pár kaček.
  7. Ratajovy testy mají srovnávací činidla což je rozhodně výhoda. Při odečítání hodnoty vám to pomůže.

JBL

  1. JBL má kvalitní skleněné nádobky se šroubovacím uzávěrem. Nikde nic neteče.
  2. Aby nedocházelo k pochybám dávkují se sypká činidla u JBL zarovnanou naběračkou.
  3. U JBL se mi nikdy nestalo, že by prášek nešel rozmíchat (je mnohem jemnější než u Rataje).
  4. Kapátka tekutých činidel občas taky nekapou jak mají, ale je to spíše výjimečné (1-2 lahvičky z kufříku).
  5. Srovnávací stupnice u JBL rozhodně nejsou ideální. Vidět je to především v limitních hodnotách (nejmenší a největší), kde sousední odstíny mívají hodně podobnou barvu. Ve většině případů jsou na tom ale lépe než Rataj. Hlavní je, že barva kapaliny opravdu mívá tu správnou barvu bohužel ne vždy :-(.
  6. Nevýhodou JBL testů je jednoznačně jejich cena a dostupnost. Sehnat refilly je ještě těžší.
  7. JBL testy nemají srovnávací činidla 🙁 (Některé by si je rozhodně zasloužily)

Ty nevýhody co jsem pospal u Rataje vypadají jako prkotiny, ale každá z nich se podílí na odchylce měření. Pak se vám stane, že vám vyjdou i několikrát po sobě  jiné hodnoty. To žere čas a výsledek je nejistý. Kvůli tomu s Ratajem uděláte pravděpodobně méně měření než s testy od JBL a to i přes to, že lahvičky s činidly mají u Rataje 20ml oproti 10ml u JBL.

Abych JBL úplně neidealizoval, tak i JBL nemá všechny testy úplně OK. Zklamaly mě testy na PO4, Fe a CO2 a to i přes to, že jsou komunitou hodnoceny velmi vysoko a měly by být naprosto špičkové. Obecně se mi nejhůře odečítaly hodnoty z růžových, modrých a sytě červených barev. V následujícím odstavci zkusím shrnout kvalitu jednotlivých testů od JBL.

Pokud si mícháte hnojiva sami z jednotlivých složek, můžete si pro přesnější měření připravit srovnávací kapaliny (obdobně jako to mají některé Ratajovy testy). Je to sice pracnější, ale u měření kde jste na pochybách vám to rozhodně pomůže.

Popis jednotlivých JBL testů

  • 100% – GH, KH – Jednoduché, rychlé a přesné. Odečítaní hodnoty je naprosto jednoznačné. Měření vstupní vody prakticky potvrdilo hodnoty z vodáren.
  • 100% – pH(6-7,6), NH4, NO2 – Špičkové testy které nejspíš nemají konkurenci. Testy jsou přesné a odečítání hodnot ze srovnávacích stupnic je bezproblémové.
  • 80% – NO3, SiO2, K – Hodnotím pozitivně. Test na NO3 má při vyšších hodnotách stupnici laděnou do červena = menší problém, protože hodnoty jsou podobné. Většinou jsem těmito testy naměřil hodnoty, které potvrdily moje očekávání, případně jsem to potvrdil jiným testem. SiO2 jsem občas musel udělat vícekrát, ale to bylo rukama.
  • 60% – Mg – Zde jsem na vážkách. Testoval jsem mnohokrát a pokaždé jsem měl problém přesně určit hodnotu. Stupnice je laděná z oranžova do červena. Barvy jsou příliš syté a dvě sousední políčka se skoro nedají rozlišit. Většinou se budete muset spokojit s přesností měření na rozsah 2-3 sousedních polí. Pokusy se vstupní vodou potvrdily to, že jsem se do rozsahu trefil.
  • 30% – PO4 – Zabarvená kapalina má jinou barvu než na srovnávací stupnici. Třetí nejproblémovější test. Kapalina má sice modrou barvu, ale sytost je úplně jinačí než na stupnici. (Píšu to v době, kdy mám velmi vysoké PO4 a možná to při nižších hodnotách půjde lépe.)
  • 30% – Fe – Zabarvená kapalina má jinou barvu než ta na srovnávací stupnici. Kapalina u Fe je spíš růžová, ale odstíny na stupnici jsou do fialova.  Jednoznačně druhý nejproblémovější test. Kde jsem prakticky po každém měření bádal kam to vlastně zařadit.
  • 0% – CO2 direct – tento test je dle mého názoru naprosto nepoužitelný a podle mě se s nim nedá nic normálního naměřit. Je to dáno tím, že zbarvená kapalina má prostě jinou barvu než ta na srovnávací stupnici. Testovaná kapalina s nádechem do fialova a srovnávací spíš do oranžova. Určit hodnotu CO2 podle mě nejde.
Měření doporučuji provádět za co nejlepšího denního světla (slunečný jasný den) blízko k oknu. Zatažená obloha, případně špatné umělé osvětlení, mohou výsledky zkreslovat.

Závěr

Akvaristika je krásný koníček. Málo kdy se vám stane, že vám někdo z komunity opravdu poradí nějaké zaručené řešení všeho problému. Je to dáno z podstaty věci, že každé akvárium je soubor obrovského množství proměnných. Není jednoduché nějaké jednoznačné postupy vymyslet. Většinou budete nuceni experimentovat a ohýbat si obecné poučky a pravidla pro vlastní potřebu. V tom vám testy vody mohou pomoci, ale nejsou všemocné. Já jsem první testy od Rataje kupoval hlavně kvůli tomu, abych se v té záplavě neurčitých postupů, doporučení a pouček mohl chytit nějakých čísel, které vyjdou ze seriózního měření (moc mi to nepomohlo :-)).