Odhlučnění akvarijního filtru

V minulých dílech, věnovaných akvarijnímu filtru Eheim ecco pro 2036, jsem nakousnul problém s hlučností tohoto filtru. Protože mám akvárium umístěné v ložnici a mám rád klid rozhodl jsem se, že zasadím kraválu ránu do srdce. 🙂 Pomocníkem v tomhle boji se mi stala akustická vata, několik babských rad z netu a řada pokusů.

Akustická pěna

Plán byl takový, že odhlučním skříňku pod akváriem, kde bude filtr umístěn. Napadlo mě vylepit vnitřek skříňky molitanem, platy od vajec a podobnými srandami, které jsem kdysi viděl v jedné zkušebně. No popravdě výsledku jsem vůbec nevěřil, a tudíž se mi do toho moc nechtělo. Pak jsem ale narazil na webu akusticka-pena.cz na lisované akustické desky. Video dole pod článkem, kde autor odhlučňuje repro bednu se mi líbilo natolik, že jsem se tu akustickou pěnu rozhodl vyzkoušet. Když to zvládne sejmout takový kravál z repráku, tak trocha vrčení z filtru nebude problém no ne? 🙂 Objednal jsem si tedy 1 m² této pěny. Cena 689 Kč i s poštou. Teda obkládat tím celý barák nebo byt bych nechtěl. Dlažba a obklady v koupelně mě vyšly v přepočtu na 1 m² levněji.

Náklady
PoložkaCena [Kč]
1 m² akustické pěny689

Umístění filtru ve skříňce

Komoda má 3 skříňky vedle sebe. Pravá skříňka bude nejhůře přístupná, a proto jsem se do ní rozhodl umístit filtr. Z pohledu odhlučnění to ale nebude ideální varianta. Pravá skříňka je nejblíže mé posteli takže, z tohohle pohledu by bylo lepší dát filtr vlevo nebo doprostřed, kde by zase byl obklopen ze 3 stran další skříňkou nebo šuplíky.

Komoda Trio ze Sconta

Komoda Trio ze Sconta

Odhlučnění skříňky za pomocí akustické pěny

Předtím, než jsem pěnu objednal, jsem si ověřil, jestli to vůbec z toho čtverce 1×1 m jsem schopný vyřezat. Vnitřek skříňky má rozměr 36x43x57 cm. Nářezový plán jsem si nakreslil v rychlosti ve Sketchupu.  Pokud by mi to nevyšlo na oblepení skříňky, byl jsem připravený udělat filtru box na míru, obdobně jako v tom zmíněném videu s reprákem. Ze Sketchupu mi vypadlo, že jednu stěnu budu muset udělat o něco kratší. To ale nevadí proto, že to překryje bok (tloušťka pěny je 5 cm). Spodní díl se mi tam už v celku nevešel a musel jsem ho slepit ze dvou dílů ze zbytků.

Nářezový plán

Nářezový plán

Pěnu jsem si tedy rozměřil a začal řezat. Šlo to pěkně blbě. Tupý kuchyňský nůž na to není ideální nástroj. Ostatně sám prodejce v jiném videu zmiňuje, že kuchyňák a navíc tupý není to pravé ořechové. Asi po hodině měření a řezání jsem měl akustickou pěnu rozporcovanou na jednotlivé díly. Přešel jsem tedy k nacpání všech dílů do skříňky. Světe div se, i když jsem všechny díly přeměřil na přesný rozměr, tak se mi to tam stejně nevešlo. Některé části jsem musel přiříznout. Přikládám to hlavně tomu, že ne vždy jsem udržel nůž přesně kolmo a na 5 cm tloušťky té pěny vám to může na spodní straně uletět o 1 cm jak nic. Jak jsem psal, že to řezání šlo pěkně blbě, tak přířez třeba 0,5 cm šel o mnoho hůře. Nakonec jsem to ale vše vyřezal a po dalších třech hodinách nainstaloval do skříňky i s filtrem.

Bohužel velká očekávání s po spuštění filtru nenaplnila. Nemůžu říct, že by se hlučnost s použitím pěny nesnížila, ale čekal jsem od ní více. Trochu jsem doufal, že už ten filtr nikdy neuslyším. :-/ Pustil jsem se tedy do dalších úprav, protože zatím není stav takový, jak bych si představoval.

Zavřený box z akustické pěny

Zavřený box z akustické pěny

Vibrující hlava filtru

Po bližším ohledání jsem zjistil, že horní plast na hlavě toho filtru poměrně silně rezonuje. Zatížením horního dílu se sice neutiší, ale dojde ke změně na takový hlubší/tupý zvuk a zdá se mi, že jde slyšet o něco méně. Zatížit to jde spoustou věcí. Já jsem na to použil starou fusakli naplněnou pískem. Čím těžší a větší předmět to bude tím lépe.

Hluk se nese hadicemi

Nejúčinnějším přenašečem hluku ven ze skříňky jsou jednoznačně hadice!!! Zde se vyplatí soustředit nejvíce energie, protože správné uložení hadic pomůže snížit hluk odcházející ze skříně podstatným způsobem. Vibrace se totiž po hadicích nesou ven a navíc se přenášejí na vše, čeho se dotýkají.

Úprava otvorů ve skříňce

Nejprve jsem vyřezal do skříňky co nejmenší otvory, tak aby mi tam prošly hadice a přívodní šňůra filtru. Protože se hadice dotýkaly stěn skříně, obalil jsem je v průchodech v zadní stěně vatou. To prakticky nemělo žádný větší efekt. Průchody jsem totiž vyřezal příliš úzké. Ø asi 3 cm. Hadice se špatně obalovaly a tím, že to bylo dost natěsno se ty vibrace stále šířily do zadní desky.

Vykružovákem se díra zvětšuje docela špatně. Pokud se vám to stane je dobré si místo podložit nějakou deskou, tak aby se měl do čeho chytit vodící vrták.

Otvory jsem se rozhodl vykružovákem zvětšit na Ø cca 5 cm. Poté jsem srazil hrany rašplí a zapatlal mocnou vrstvou silikonu, aby se mi o desku neodíraly hadice. Větší díra (s rozumem) ve skříni je lepší v tom, že pokud s vám podaří vyrobit v pěně díru přesně na hadici, a navíc se strefit doprostřed díry ve skříni, hadice se vám nebudou dotýkat stěn skříně, protože vám je udrží pěna uprostřed otvoru ve skříni. Pěkné souvětí 🙂 snad to pochopíte. Pokud se vám to nepovede jako mě 🙂 (v pěně jsem udělal zbytečně větší díry) budou se vám ty hadice mnohem lépe obalovat a efekt bude v každém případě lepší.

Materiál hadic

Dále jsem zjistil, že nevibrují obě hadice ale pouze ta originální od Eheimu, kterou jsem měl napojenou na výstupu z filtru. Myslel jsem si, že je to tím, že je oproti té druhé poměrně tuhá. Druhou hadici jsem měl doma a je o poznání měkčí a pružnější. Ta vibrovala minimálně. Tak jsem vyměnil originál Eheim hadici za tu samou, co jsem měl na vstupu. Efekt minimální. Naví ty hadice na to nejsou určené, ve skříňce se „lámou“ a jsem z nich trochu nervózní. Jsou podstatně tenčí než ty od Eheimu a asi je vyměním zpátky.

Délka hadic

Čím to je, že ta hadice na vstupu vibruje o poznání méně? Zaprvé, ta hadice vibruje několikanásobně více už na výstupu (přímo u kohoutu) což přikládám konstrukci hlavy filtru. A zadruhé, že jsem měl tu hadici na vstupu o něco delší. Vibrace se totiž nesou po hadici jen do určité délky hadice! Zapojil jsem filtr tak, že jsem nechal kus hadice smotaný ve skříňce. Jak velký kus hadice nechat uvnitř skříňky? To poznáte tak, že u průchodu ven ze skříňky chytíte hadici rukou a posouváte dovnitř skříňky tak dlouho až přestanete v ruce cítit vibrace. Ve skříňce dbejte na to, aby se hadice, pokud možno nedotýkaly stěn, kanystru, samy sebe prostě ničeho. Hlučnost tím klesla zase o další podstatný kus. Uvnitř skříňky si s vibracemi docela obstojně poradí akustická pěna. Tento krok měl po pěně jednoznačně největší efekt!

Box z pěny pro filtr ve skříňce

Box z pěny pro filtr ve skříňce

Použité nářadí
Položka
Ostrý a špičatý nůž s delším ostřím
Svinovací metr
Deska nebo něco podél čeho budete pěnu řezat
Lepidlo/silikon/montážní pěna kterou nalepíte pěnu do skříně (není povinná drží to i bez lepidla)
Vrtačka + vykružovací vrták
Rašple / pilník na začistění otvorů po vrtání do skříně
Silikon pro napatlání hran otvorů ve skříni, aby se o hrany nepoškozovaly hadice

Seznam kroků pro snížení hlučnosti

  1. Vylepení skříňky s filtrem akustickou pěnou. Dopad na hlučnost záleží na kvalitě provedení a vrstvě izolace. U mě dobrý.
  2. Zatížení horního dílu hlavy filtru, aby tolik nerezonoval. Dopad na hlučnost minimální.
  3. Výměna hadic za měkčí. Dopad na hlučnost minimální. Navíc to má i svá negativa popsané výše v článku.
  4. Prodloužení hadic a jejich uspořádání ve skříňce. Dopad na hlučnost velmi dobrý.

Závěr

Nyní když píšu tento článek (večer) a sedím asi 4 m od filtru, tak kormě mého PC neslyším nic dalšího. Filtr byl předtím slyšet ze skříňky ze stejného místa i během normálního dne a provozu v bytě, takže v noci se u toho fakt spát nedalo. Původní hlučnost (orientační !!!) změřená mobilem byla nějakých 48 dB, po zavření do skříňky 33 dB. Po aplikaci akustické vaty a prodloužení hadic jsem naměřil 27 dB. Zdá se to sice málo ale zlepšení je opravdu veliké!

Z akustické vaty jsem mírně zklamaný. Čekal jsem, že efekt bude ještě větší. Docela by mě zajímalo, jak by dopadly jiné materiály. Třeba tahle pojená molitanová drť vypadá skoro stejně a je o polovic levnější. Bohužel jsem to zjistil až po objednání.

Řešení hodnotím na 90%. Ve dne o filtru nevím vůbec. Večer, pokud je totální klid, tak ten filtr slyšet jde. Někdy méně, někdy více, někdy není slyšet vůbec. Záleží to hodně na tom, jak se podaří uspořádat hadice a jaký má filtr zrovna den. Každopádně spát se u toho dá a o to mi šlo především.