Eheim ecco pro 2036

Eheim Ecco Pro 2036 – Recenze

V tomto článku se podívám na filtr Eheim Ecco Pro 2036. Filtr jsem objednal na jednom nejmenovaném e-shopu ještě s dalším zbožím a dorazil mi domů ještě před akváriem. I tak jsem ho musel hned vyzkoušet, protože jsem byl zvědavý, jak je na tom s tou hlučností.

Obsah balení

Balení obsahuje kromě kanystru a hlavy filtru, trubici pro nasávání s nasávacím košem, výtokovou trubici, hadici o průměru 16/12 mm, 2x uzavíratelný ventil, 4x přísavky pro uchycení trubic a filtrační média. Takže v podstatě vše, co potřebujete na okamžité zapojení a spuštění filtru. Téměř. V balení totiž nenajdete rozstřikovací rampu. Je zde “pouze“ výtoková trubice a ta nemusí všem vyhovovat. Dále je v balení “pouze“ 2,5 m 12/16 mm hadice což také nemusí všem stačit. Mě to nestačilo a musel jsem kus přikoupit. Dále doporučuji při instalaci máznout hadice, čepy a těsnění hlavy vazelínou. Důvod je ten aby jste po čase neměli problém s demontáží. Já používám čistou lékařskou vazelínu koupenou v lékárně 100 ml za 44 Kč. Pro sichr jsem navíc napojení hadic na kohouty a trubice přitáhl stahovacím páskem.

Filtrační média

Filtračních médií je ve filtru hned několik. Úplně dole v prvním koši jsou umělohmotné trubičky Eheim MECHPro, které slouží jako první vrstva mechanické filtrace. V druhém koši je Eheim bioMECH ten zajišťuje mechanickou i biologickou filtraci. Kuličky ve třetím koši jsou Eheim substrat pro – biologická filtrace. Nakonec přijde bílá filtrační vata a v záběhu můžete přidat ještě složku s aktivním uhlím, která by měla jít po 2 týdnech ven.

Úplně nahoře je modrý bio-molitan který slouží jako předfiltr. Filtrační koše se postaví na sebe a pootočením zaklesnou. Vytvoří se tak celek, který lze z kanystru vytáhnout najednou. Modrý bio-molitan sloužící jako předfiltr přijde „volně položit“ úplně nahoru. Následně jako další vrstva mechanické filtrace má zafungovat Eheim MECHpro.

Popis filtru

Co se týče zpracování filtru tak k tomu bych neměl výhrady. Na první pohled jsem si nevšimnul žádného zásadního problému. Kvalita zpracování se zdá dobrá. Uvidím, jestli na něco přijdu časem při používání. Při pozorném čtení návodu zjistíte několik zajímavých věcí. Fakt, že vzdálenost dna filtru od hladiny vody má být v rozmezí 40-150 cm a to i přesto, že v případě Ecco Pro 2036 výrobce udává výtlak 1,9 m! Další je spíš taková zajímavost a to, že skladba filtračních materiálů dosahuje údajně zhruba o 30 % vyšší filtrační účinnosti než běžný filtrační materiál. Když se zamyslíme nad akvaristickou poučkou o objemu filtračního média, která říká, že filtrační hmoty by mělo být 3-6 % objemu nádrže, tak mi z toho vychází, že tam toho filtračního materiálu je málo. Ecco Pro 2036 má 3,1 l filtrační ho materiálu +30 % = 4,03 l a na 200 l vody v mém akvárku by mělo být 6-12 l. No, jak jsem už psal minule, věřím doporučení výrobce.

Filtr má mechanismus, kterým můžete filtr napustit vodou. Funguje to tak, že nasadíte čerpací hlavu na kanystr, otevřete kohouty a přepnete multifunkční madlo do polohy zavřeno. Následným otevřením a zavřením madla se vytvoří podtlak, který by měl nasát vodu do hadic a vznikne tak přepad, který naplní filtr vodou. Až je filtr plný, můžete ho spustit. Funguje to celkem dobře i když ne vždy to klapne na poprvé. Plusem jsou i uzavíratelné kohouty, které usnadní práci při čištění filtru. Chlapci z Eheimu na svých stránkách tvrdí, že po jejich zavření a odpojení neukápne ani kapka vody. Mě se občas stane, že mi voda při odšroubovaní hadice vystříkne až na strop, takže bez hadru ani ránu.

Filtr jsem sestavil podle přiloženého návodu. Naplnil koše filtračními náplněmi a šel vyzkoušet. Chyba! Nejsem úplným zastáncem vrácení zboží koupeného na e-shopu do 14 dnů bez udání důvodů, ale někdy je vaše očekávání tak mimo realitu, že není jiná možnost. S použitými filtračními náplněmi se vám ten filtr bude vracet asi blbě. Měl jsem ho tedy vyzkoušet bez filtračních náplní, ideálně s vlastní hadicí. V případě, že ho budete chtít z nějakého důvodu vrátit, jej pouze osušíte. No tak příště 🙂

Extrémě tichý Eheim ECCO pro 2036? Ani náhodou!!!

Když si přečtete popis výrobku na stránkách výrobce tak zjistíte, že se tam píše něco jako extremely quiet running due ceramic axles and sleeves. Mrkneme se, co nám říká velký Google o slovíčku extremely. Znamená to velmi, mimořádně, nesmírně nebo také extrémně. Takže volně přeloženo by filtr měl mít velmi, mimořádně, nesmírně nebo také extrémně tichý chod díky bla bla bla….

Blbost! Hluk generovaný filtrem je slušný. Nemůžu to sice srovnat s jinými filtry, ale to zde vůbec nehraje roli. Poté co jsem filtr spustil, začal chrochtat. Ok říkám si: „Je prostě zavzdušněný.“ Trochu jsem ho naklonil a nechal z něj uniknout bublinky. Ale vibrace a vrnění nepřestalo. Nechal jsem ho tedy běžet nějaký čas, ale stav byl stále stejný. Potvrdila se tedy má největší obava. Hluk generovaný filtrem je takový, že se u toho spát nedá, a to ani v případě, že filtr zavřu do skříňky.

Vzhledem k prohlášení výrobce o hlučnosti filtru mám pocit, že s ním není něco v pořádku. Slova extrémně a tichý mi naprosto nepřipadají na místě. Nesrovnávám s jinými filtry! Beru to jako fakt. Leda že by v Eheimu zaměstnávali lidi s postižením sluchu. Protože jsem ho použil i s filtračními médii ho nebudu vracet a jde na reklamaci. Potíž je v tom, že reklamace na hlučnost jsou velmi problémové i v případě, kdy spotřebič má udanou hlučnost v technickém listu. Eheim ale hlučnost neudává, takže jsem tutově v prdeli. 🙂 Je to spíše takový pokus.

Filtr dorazí z reklamace asi za 3 týdny. Reklamace uznána. Vyměněna hlava filtru, píše se v reklamačním protokolu. Hmm to jsem fakt nečekal! Filtr sestavím a spustím. Hlučí pořád stejně. To jsem ovšem čekal. 🙂 Trošku podezírám e-shop, že mi to poslali obratem zpátky a spolehli se na to, že jim to tam znovu nepošlu, no nechci jim křivdit :-). Trochu mě mrzí, že mě nenapadlo si změřit hlučnost filtru před reklamací. Chybami se člověk učí.

Srovnání hlučnosti filtru s jinými spotřebiči

Když tady píšu tichý, super tichý, hlučný apod. tak si pod tím málo kdo představí něco reálného. Chtěl jsem tedy udělat nějaké srovnání. Vybral jsem několik spotřebičů, které mám doma a pokusil se dohledat jejich hlučnost v technických listech. Srovnání by bylo zajímavější, kdyby se tam vyskytovaly ještě jiné filtry, ale žádný doma nemám. Následně jsem si to ověřil „měřením“. Bohužel nemám měřák a půjčovna chtěla za půjčení tolik (1400 Kč!?!), že jsem si za to mohl koupit vlastní přístroj, takže jsem provedl měření mobilem Lumia 820. Ano vím, že je to nepřesné ale o přesnost tu zas až tak nejde. Chyba měření je totiž u všech přibližně stejná a mě jde o to ukázat ty rozdíly. Měřil jsem bezprostředně u spotřebiče. Pouze u lednice jsem se ke kompresoru nedostal blíž než na 0,5 m. Měřil jsem večer. Interval měření 60 s. K měření jsem použil následující aplikace Decibel Meter HQ a Modern Decibel.

Srovnání hlučnosti spotřebičů s filtrem Eheim Ecco Pro 2036
SpotřebičÚdaj výrobce [dB]Naměřeno [dB]
Vysavač – Electrolux Esparketto7970
Pračka – AEG Lavamat 72270VFL (praní)5853(58)
Pračka – AEG Lavamat 72270VFL (ždímání)7566
Lednice – Bosch4231
PCN/A33
Eheim ECCO Pro 2036N/A48

Údaj u praní je trochu zkreslený, protože se jedná o průměrnou hodnotu a ten buben se při praní vždy několikrát otočí a následně zastaví. Tím klesne i hlučnost a snižuje to tak ten průměr. Tudíž správná hodnota bude tak těch 58 dB. Po zavření do skříňky se hluk filtru sníží asi na 33 dB. Nicméně to stále není přijatelná hodnota pro umístění v ložnici. Prostě mě to ruší a zvykat si nechci. Je na čase začít realizovat plán B.

TODO – Průtok filtru

Průtok jsem si chtěl změřit proto, že se mi zdá nějaký slabý. Mám obavu, že na moje 130 cm dlouhé akvárium bude příliš slabý na to, aby zajistil dobrou cirkulaci vody všude v akváriu. No uvidím. Tuto kapitolu zpracuji a doplním někdy v budoucnu, až to nějakým způsobem proměřím.

Čištění

Čištění tohoto filtru je bezproblémová a poměrně rychlá záležitost. Předfiltr a filtrační vata bylo asi jediné co bylo ve filtru zaneseno. Koše s filtračními médii byly vždy když jsem to kontroloval čisté. Zatím jsem ho čistil 2x kvůli prakticky zastavenému průtoku. Jak jsem ale zjistil na vině nebyl zanesený filtr, ale zanesené hadice. Tím se dostávám k mému hlavnímu problému a tím je zastavení průtoku. Hadice mám za akvárkem celkem nepřístupné a jejich čištění je pěkný opruz. Údržbu to prodlouží v nejlepším případě o půl hodiny spíš více.

Edit 1: Rozhodl jsem se vyměnit původní sací koš za kus biomolitanu, aby se do hadic nedostalo tolik bordelu. Takhle jsem to nechal pár měsíců, ale problém mi to nevyřešilo spíš naopak. Prakticky jednou za týden až dva jsem musel vyčistit hadice jinak se mi průtok zastaví a voda z výtokové hadice jen kape. Pokud chci tedy zajistit stabilní průtok, tak bych to musel dělat pravidelně každý týden. Biomolitan totiž o něco snížil průtok a na stěnách hadic se tak vytváří povlak mnohem rychleji.

Edit 2: Vrátil jsem původní sací koš. Výsledek je mnohem lepší než s biomolitanem. Interval čištění hadic se prodloužil zhruba na jednou za 3-4 týdny. Je to sice lepší než to dělat každý týden, ale tak jsem si to nepředstavoval :-(.

Edit 3: Po roce používání se údržba ustálila na vyčištění hadic, vyčištění před filtru a vyprání/výměna vaty na jednou za 3 týdny.

Hodnocení a závěr

Filtr používám (6.8.2017) asi 8 měsíců. V prvé řadě jsem nebyl spokojen s hlučností, což se mi celkem podařilo vyřešit jeho odhlučněním. Postupem času se navíc hluk trochu snižuje tím, jak se filtr zanáší a snižuje průtok. Hlučnost mě tedy nějak netrápí a spím u toho bez větších problémů. Filtrační schopnosti bohužel z nedostatku zkušeností a bez srovnání s jinými filtry nemůžu úplně posoudit. Sice mě řadu měsíců trápily řasy a hlavně sinice ale těžko to můžu svalit pouze na filtr. Jednu dobu jsem měl i zvýšený obsah dusitanů. Tohle ale bylo nejspíš způsobeno poměrně velkým odumíráním sinic v době, kdy jsem začal přidávat KNO3. Jindy zase zanesením hadic a snížením průtoku. Hlavním problémem se tedy stal průtok a zanášení hadic.

Výrobce udává, že tento filtr je pro akvária od 160-200 l. Já bych ho pro akvárium větší než 160 l a delší, než 1 m rozhodně nedoporučil a pohyboval bych se spíše na spodní hranici doporučení výrobce. Průtok se mi nezdál už když jsem ho nainstaloval a po zanesení je ještě mnohem horší. Hlavní co mě ale trápí je to zanášení hadic. V budoucnu nejspíše přejdu na nějaký větší a výkonnější filtr a hlavně s průměrem hadice 16/22 mm.