Výběr akvarijního filtru

Před pořízením akvária je vhodné zvážit možnosti filtrace vody. Filtr je asi nejužitečnější technika, kterou si k akváriu můžete pořídit. Akvárium se sice dá provozovat i bez filtrace, ale to je pro lidi co mají s akvaristikou větší zkušenosti a vědí přesně co dělají.

Proč bych měl filtrovat vodu?

Přírodní vodní ekosystémy disponují poměrně vysokou samočistící schopností. Je to dáno velkým množstvím vody a „malým množstvím“ (v poměru k množství vody) faktorů produkujících znečištění (neuvažujme člověka). Díky množství vody a ohromné biodiverzitě jsou takové ekosystémy velice stabilní.

V akváriích je ale situace jiná a snaha napodobit přírodu v akváriu je celkem obtížná. V akváriích totiž často bývá na malém prostoru vměstnáno poměrně velké množství živočichů. Ti všichni produkují odpad (močovina, derit). Rozkládají se zde nespotřebovaná krmiva. V akváriích s rostlinami dochází k odumírání a rozkladu rostliných částí. Občas se stane, že v akváriu uhyne nějaký živočich.

Každé akvárium samozřejmě také disponuje určitou samočistící schopností, ta ale nemusí fungovat správně nebo jednoduše nestíhá. Různé odpadní látky se začnou hromadit a kvalita vody se zhoršuje. To může vést ke kalamitám řas, sinic nebo přemnožení nějakých, většinou nežádoucích živočichů, kterým podmínky v akváriu momentálně vyhovují.

Absenci biodiverzity a objemu vody, kterými disponuje příroda je tak obvykle nutné vyvážit zásahem člověka. Proto se provádí údržba, odkalovaní dna a výměny vody. I přes svědomitou péči to ale nemusí stačit a to je ta chvíle, kdy na scénu přichází technika v podobě různých filtračních systémů, jejichž jediným cílem je udržení kvality vody na přijatelné úrovni.

Vnitřní vs. vnější filtr

V prvé řadě určitě nechci vnitřní filtr. Působí v akváriu jako rušivý element a zbytečně zabírá místo. Ok, ok dá se to udělat tak, že rušivě působit nebude. Například se dá skrýt za pozadí, případně za vlepenou přídavnou stěnu, ale je to práce navíc a místo se tím vnitřním filtrem zmenší tak jako tak. Místo v akváriu je přece to, čeho má každý akvarista málo. Takže filtr bude vnější.

Objem filtrační hmoty

Kolik je ten správný objem filtračních hmot, tak na tom se akvaristi neshodnou. Jako skoro na ničem, teda krom velikosti akvária. 🙂 Taková obecná poučka říká, že objem filtrační hmoty by měl odpovídat 3-6 % objemu nádrže. V mém případě to dělá nějakých 7,8-15,6 l (6-12 l vypočteno na čistý objem vody). Někteří experti (teď to nemyslím ironicky) ale používají 10 % objemu nádrže a viděl jsem i více. Pak jsou i takoví co nepoužívají filtr vůbec.

Vždycky samozřejmě záleží, co vám v tom akváriu plave, a hlavně taky kolik tam toho plave. Dobrý článek o tom jestli je potřeba filtrace v akváriu napsal pan Pelikán. Další pěkný článek o filtraci najdete https://www.golias.net/akvaristika/akvarijni-filtrace. Oba články doporučuju před pořízení přečíst, protože jsou plné užitečných informací.

Dalším důležitým parametrem kromě objemu, je i typ použité filtrační hmoty. Různé filtrační hmoty mají totiž různou filtrační schopnost. V případě biologické filtrace mají vysoce porézní materiály větší plochu pro osídlení nitrifikačními bakteriemi a litr takto porézního materiálu může klidně nahradit X litrů obyčejného bio-molitanu. Při použití takovýchto materiálů, je možno přiklonit se k nižší hranici z poučky (3 % z objemu AQ).

Obecně lze říct, že čím větší filtr tím lépe. Koupí většího filtru nelze udělat chybu. Pro většinu lidí je důležitý faktor cena, takže budete zvažovat nákup menšího filtru v tom případě se ale taky můžete pěkně seknout.

Zkoušel jsem najít nějakou rozumnou, a hlavně nezávislou studii, která by srovnala filtrační hmoty různých výrobců v laboratorních podmínkách a jejich vliv na kvalitu vody. Našel jsem akorát na rostlinna-akvaria.cz takové menší srovnání filtračních náplní a pak studii od Seachem (anglicky). Jestli máte někdo nějaké lepší materiály dejte mi vědět, člověk by čekal, že toho bude plný internet. Docela se tomu divím, protože to je určitě téma, které by zajímalo snad každého akvaristu. Nějaké základní údaje o filtračních náplních se dají získat na stránkách výrobce, ale většinou to není žádná sláva.

Když se podíváte do nějakých diskuzí, tak se tam najde i početná skupina odpůrců všech takových náplní. Tito dlouhodobě a úspěšně provozují svá akvária na bio-molitanu. A teď babo raď. Každý akvarijní filtr, má na sobě napsáno, pro jaký objem akvária je určen a většina obsahuje i filtrační náplně. Objem a typy filtrační hmoty jsem tedy přestal řešit a budu věřit doporučení výrobce.

Po roční zkušenosti mohu s klidem říct nevěřte doporučení výrobce :-).

Hlučnost akvarijních filtrů

Protože mám to akvárium v ložnici, jedním z hlavních (úplně nejhlavnější) parametrem pro výběr se stala jeho hlučnost. Z toho jsem měl největší obavy. S nějakým hlukem v ložnici se jen tak nesmířím. Hledal jsem proto nějaký tichý filtr.

Světe div se, výrobci akvarijních filtrů neudávají údaj o hlučnosti. V dnešní době, kdy je tento údaj na každé kravině, je to docela divné. No divné to není, protože se tak výrobce zbavuje problémů s reklamacemi na hlučnost přístroje. Určitě se najde početná skupina akvaristů, která by tento údaj uvítala. Já osobně nemám rád, když někde něco klepe nebo rachtá a tutově nebudu sám. Nenašel jsem ani žádné srovnání od akvaristů na akvaristických webech. Respektive našel, ale bylo to omezeno pouze na tichý/super tichý/hlučný což jsou celkem relativní pojmy. Žádné měření nic. Vytipoval jsem si tedy několik filtrů a zaměřil jsem se na zkušenosti uživatelů z diskuzních fór. Je tu ještě možnost si ty filtry jít někam poslechnout do kamenného obchodu. Pokud ovšem najdete někoho ochotného, kdo vám bude ty filtry chtít zprovoznit. Většinou se s nadšením asi nesetkáte. 🙂

Seznam filtrů, které spadly do výběru
NázevObjem aq. [l]Spotřeba [W]O. filtru [l]O. filt. materiálu [l]Průtok [l]Výtlak [m]Cena[Kč]
Eheim classic 221380-25083,534401,51939
Eheim classic 2215120-350154,846201,82759
Eheim ecco pro 2036160-300852,8+0,37501,92627
JBL CristalProfi e901 greenline90-300117,64,79001,82390
JBL CristalProfi e1501 greenline160-6002012814001,83690
Eheim clasisc 2217180-600206,6610002,33649

Pozn.: Z tabulky jde dobře vidět, že množství filtrační hmoty se poučce o 3-6 % objemu nádrže neblíží ani zdaleka. Po několika denním studiu všech možných fór a recenzí jsem se nakonec rozhodl pro filtr Eheim Ecco Pro 2036. Kvalita údajně dobrá. Made in Germany je plusový bod. Ohlasy na hlučnost byly velmi pozitivní, tak jsem ho objednal. Nějaký filtr stejně potřebuji to je bez debat. Navíc mám v záloze plán B a C 🙂

Zajímavé odkazy a zdroje