Výroba krytu na akvárium – návrh

Dnešní článek bude o návrhu akvarijního krytu. V prvé řadě jsem potřeboval vyřešit z čeho ten kryt vlastně vyrobím. Pak přišla na řadu otázka, jak ten kryt bude vypadat, tedy jak to k sobě sešroubuji, tak aby to nějak vypadalo, kam udělám průduchy atd.

Výběr materiálu

Výběr materiálu byl celkem jasný. Volba padla na dřevo. Z umělé hmoty nebo kovu (např. hliník) by to nemuselo být špatné, ale to se v domácích podmínkách zpracovává docela blbě. Moc sem si nedovedl představit, jak bych postupoval, takže dřevo byla jasná volba. V původním plánu bylo, že zhotovím víko z 2 mm tlusté hliníkové desky. To jsem chtěl udělat kvůli chlazení led pásků. Hliníkové víko o takové ploše by výborně odvádělo teplo. Nakonec jsem od toho upustil právě kvůli tomu, že by se mi k tomu víku špatně přidělávaly panty a další věci.

Otázka je jaké dřevo k výrobě použít. Na trhu toho je spousta a popravdě jsem nevěděl co přesně mám hledat. OSB desky mi přišly docela hnusné a nebyl jsem si jistý, jestli budu schopný je nějak povrchově upravit. Pak je na trhu mraky různých laminovaných desek, u kterých bych povrchovou úpravu nemusel řešit a jen bych je ohranil. U lamina jsem se bál životnosti přece jenom to do vlhka není úplně dělané.

Optimální by bylo vyrobit ten kryt z masivu. Protože má akvárium tloušťku stěny 10 mm, desky by neměly být širší (není to podmínka). Sháněl jsem nějakou desku s tloušťkou pod 10 mm. Zjistil jsem, že to je docela problém. 🙂 Masivní desky, co jsem měl možnost vidět byly zbytečně tlusté 18 mm a více. To mi připadalo zbytečně moc navíc by to zbytečně zvedlo váhu toho krytu. Po dlouhém špekulování jsem se rozhodl pro 8mm borovou překližku. Z tvrdého dřeva by byla lepší, ale bohužel ji zrovna neměli. Takový kryt by nemusel být ani moc těžký a 8 mm je dost na to, aby se daly desky k sobě pohodlně sešroubovat. Pro překližku hrály plusy jako dostupnost, cena, váha a snadná zpracovatelnost. Povrchová úprava proti vodě snad taky nebude problém.

Model ve 3D

Než jsem se to toho pustil nakreslil jsem si 3D model v programu SketchUp od firmy Google, který mi pomohl ujasnit si několik věcí. Toto opravdu doporučuji (třeba i na papír), protože to pomůže vaší představivosti a už v této fázi odhalíte některé vady na kráse. Kreslení na papír má nicméně několik nevýhod. Kromě toho, že se návrh hůře opravuje je hlavní nevýhoda to, že to nemáte v měřítku a při přepočtu rozměrů se snadno můžete splést. Oproti tomu v 3D programu pokud zadáte nějaký rozměr špatně hned vidíte, že vám to nepasuje. Obrovská výhoda je v tom, že když nevíte nějaký rozměr jen si kliknete a máte ho.

Akvarijní kryt zepředu

Akvarijní kryt zepředu

Pokud doma akvárium ještě nemáte, (např. máte objednáno) tak se do stavby nepouštějte. Důvodů proč to dělat až po zakoupení a umístění akvária je více. Např. udávaný rozměr akvária nemusí přesně sedět. Pokud máte akvárium doma tak vám to pomůže ujasnit si rozměry a rozmístění jednotlivých zařízení a ovládacích prvků nebo otvorů. Můžete si ledacos přiměřit a vyzkoušet. Dostanete tak hned lepší představu o tom, jak to bude vypadat.

Návrh

Můj kryt se skládá z několika částí. Vnitřní rám s přihrádkou na zařízení (zdroj, zásuvky, hnojítko, MCU atd.) ten je na obrázku hnědou barvou. Vnitřní část bude sedět na skle akvária a nahoře na ní bude ležet víko krytu. Vnitřní rám má tedy vnější rozměr úplně stejný jako akvárium. Vnější rám (pohledová část – šedou barvou), bude přesahovat hranu akvária směrem dolů (2 cm) a zakrývat tak skleněné výztuhy a i nahoru tak, aby víko bylo jako by zapuštěno. Další funkcí vnějšího rámu je udržet kryt na místě, aby nemohl sklouznout. Vnější rám nemá zadní stěnu důvodem je snadné nasouvání a vysouvání krytu z akvárka. Třetí a poslední částí jsou dvě víka taktéž hnědou barvou. Zadní víko bude pouze pro přístup do přihrádky a přední víko bude pro přístup do akvária.

Když jsem to vymýšlel, tak jsem měl trochu obavu o to, jak bude vypadat osvětlení akvária. Jeden led pásek bude totiž na spodku přihrádky cca 5 cm od vodní hladiny a další dva budou připevněny na víku krytu cca 15 cm od vodní hladiny. Bál jsem se, aby to nevytvořilo nějaký nepěkný světelný efekt. Nakonec to ale nebyl vůbec problém.

Velikost hlavně výšku přihrádky jsem musel přizpůsobit několika věcem. V prvé řadě jsem tam potřeboval nacpat nádobku pro hnojivo a peristaltickou pumpičku. Nádobka má 7 cm a pumpa zhruba taky tak. 7 cm bylo ale málo problém byl v tom, že jsem do zadní stěny přihrádky potřeboval zapustit sadu zásuvek a ty mají na výšku 8 cm. Takže výška přihrádky 8,5 cm je naprosté minimum. Na šířku jsem dal 10 cm ať se mi tam pohodlně umísťují další věci.

Zásuvky budou vzadu v přihrádce trochu zapuštěné. Důvodem bylo to, že jsem chtěl připlácnout akvárium co nejvíce na stěnu. V momentě kdy do těch zásuvek zapojím nějakou vidlici mi to v některých případech odsune akvárium od stěny až o 10 cm. Nevýhoda tohoto řešení je v tom, že to je dobré pro klasické rovné vidlice bez ochranného vodiče. V případě, že budete mít nějaké zařízení se zahnutou vidlicí s ochranným vodičem pak ji do takové zásuvky nedáte. V takovém případě by bylo lepší nechat třeba jednu zásuvku přímo na zadní stěně (nezapouštět dovnitř přihrádky). Já zatím takové zařízení nemám, takže jsem všechny zásuvky zapustil.

Vedle zásuvek jsem se rozhodl umístit i přívodní konektor s vypínačem. Hlavní vypínač vypne přívod elektřiny všem zařízením v krytu. Konektor je taktéž zapuštěný, proto, že přívodní kabel se dá odpojit a je taky rovný. Jednodušší varianta je protáhnout kabel vyvrtaným otvorem a připojit jej napevno.

V zadní stěně krytu je potřeba vyřezat na obou stranách otvory pro hadice a kabely. Ty jsem vyřezal přesně podle velikosti otvoru mezi výztuhami a bokem akvária a na výšku mají 3 cm. Taktéž jsem vyřezal 70mm otvor pro kabely čidel. Ve víku bylo potřeba vyvrtat otvory, které budou sloužit jako průduchy. Původně jsem chtěl nějakou hranatou mřížku ale nesehnal jsem a nechtělo se mi to objednávat tak jsem koupil to co bylo. Budu tam mít 4 kulaté otvory. Vnitřní rám bude taky potřebovat otvor na protažení kabelů k led páskům.

Závěr

Nakonec se ukázalo, že 8mm překližka byla celkem dobrá volba a taková zlatá střední cesta. Rám krytu by se dal asi vyrobit i z tenčí překližky. Například 6mm by měla být ještě v pohodě. Možná by to šlo i ze 4mm ale zde už by mohly být problémy se spojováním vruty. Vhodný postup by mohl být udělat vnitřní rám s přihrádkou z 6mm tlusté překližky a vnější pohledovou část ze 4mm tlusté překližky. Volba tenčího materiálu se podstatně podepíše na váze krytu.

Co se týče víka akvarijního krytu, tak tam vidím 8 mm jako minimum a tenčí překližku bych rozhodně nedával. Bavím se ale tu o velikosti víka 130 x 30 cm u menších rozměrů by s tím problémy být neměly. Navíc při tenčím víku můžete narazit na problém při přidělávání světel, pantů a dalších věcí. Čím je deska tenčí tím blběji to jde a šroubovat to skrz horní desku nepřipadá v úvahu. 🙂