Připravené akvárium i s krytem

Založení akvária

Tak a je to tady. Konečně (po půl roce) jsem se dostal k založení akvária. Mám už skoro všechno, co potřebuji, takže hurá do toho. Konečně mi to akvárko přestane zavázet v předsíni. Akvarijní kryt sice není ani zdaleka hotový, ale dá se v něm aspoň svítit (zatím ručně :-)). Budu ho holt muset dokončit za provozu. Aspoň si hned udělám zpětnou vazbu :-).

Příprava akvária

Po tom půl roce, co bylo akvárium položené v předsíni, se mi do něj docela naprášilo a dostal všelijaký bordel. Takže první krok pořádně vymýt a vydezinfikovat. Použil jsem k tomu obyčejné Savo. Po vydezinfikování proběhlo pořádné vymytí čistou vodou a následné vysušení. Jak jsem to, tak umýval všimnul jsem si pár oděrek a odštípnutých částí skla. Jsou to ale jen malinkaté defekty, takže to neřeším věřím, že to bude v pohodě.

Akvárium je čisté, takže jsem nainstaloval topný kabel. To už jsem popisoval v článku Topný kabel Hydor recenze. Přísavky tentokráte drží jak přibité i po delší době (cca 2 měsíce). Následně jsem přidal 3 čidla teploty DS18B20 z eBay. Jedno mě stálo asi 35 Kč. Do substrátu jsem dal pro sichr dvě, kdyby se jedno podělalo ať se v tom pak nemusím hrabat.

Proto, že mám křivou podlahu (panelák), akvárko mi padá směrem do místnosti. Navíc, a to je horší, je nakloněné doprava. O tom jsem už psal tady. Zlehka vyrovnám tu komodu ať se aspoň nenaklání do místnosti. Ten druhý náklon není šance rozumně vyrovnat, tak na něj kašlu (co mi zbývá?!? :-)). Navíc si myslím, že podložit tu skříňku na jedné straně by způsobilo její kroucení a to je dle mého mnohem horší než náklon. Pak pěkně šoupnu akvárium na podložku a nainstaluji do něj zbylou techniku (topítko Jäger a nasávání a vývod filtru Eheim ecco pro 2036). Musel jsem ještě přikoupit kus hadice. Ta, co byla u filtru mi prostě nestačila. Celkem 3 m za 189 Kč. Tak a je to připravené můžu to rozsvítit! Takhle to vypadá.

Substrát

Vždycky se mi líbily pořádně zarostlá akvária s množstvím rostlin. Takže jsem špekuloval nad nějakým starým dnem od Rataje, Ada aqua soil a různými zásobními substráty. Jejich použití by bylo asi vhodnější, ale cena už šla při mém množství dost vysoko. Nakonec jsem se na to vyprdnul a koupil pořádný kýbel (vlastně dva) obyčejného černého akvarijního písku B4 od Flexi-obklady. Celkem toho bylo 44 kg (27,5 l) za 1232 Kč, takže nic moc levného to nebylo, ale oproti substrátům ADA to je v podstatě zadarmo :-). Počítal jsem zhruba s 5cm vrstvou po celém dně.

Než jsem ten písek nasypal do akvária, tak jsem ho popral přes cedník ve vlažné tekoucí vodě. Nechtěl jsem mít totiž v akváriu ten černý prach. Musím ale konstatovat, že toho prachu moc nebylo a byla to úplně zbytečná práce. Cedník použijte raději nějaký starší, proto, že po téhle operaci bude na odpis. Kamínky z něj oškrábou povrchovou úpravu a začne rezivět.

Po nasypání štěrku do akvária napouštím studenou vodu do plna a zapínám filtr. Žádný zákal ani nic dalšího se nekoná, pohoda. Bohužel jak už jsem říkal minule hladina vlevo je vidět i přes to, že mám na akvárku kryt. Je to tou debilní křivou podlahou. :-(. Nechám to běžet pár dnů a pustím se do sázení kytek.

Náklady
PoložkaCena [Kč]
44 kg (27,5 l) Substrát Flexi-obklady B4 2-4mm1232
3m transparentní hadice 12/16189
3x vodotěsné čidlo teploty DS18B20106
Celkem1527