Topný kabel Hydor

Topný kabel Hydor – Recenze

K topnému kabelu jsem se dostal, když jsem plánoval, čím budu v akváriu topit. Původně mělo být v akváriu nainstalováno pouze ponorné akvarijní topítko s termostatem. Vybral jsem si k tomu 150W Jäger, který by měl zvládnout akvárium až do 300 l. Pak jsem ale narazil na článek o pozitivních účincích topného kabelu na akvárium a začal jsem se o něj trochu zajímat. Znělo mi to zajímavě ale kvůli ceně jsem to nejprve zavrhnul. Topný kabel bez termostatu stojí na akva-tera.cz 1187 Kč. Bez termostatu to je ale takové polovičaté řešení a termostat Hydor stojí tamtéž 1272 Kč bez displeje, s displejem 2097 Kč. Čili to není úplně levná záležitost. Postupně se mi to ale rozleželo, a nakonec jsem ho pořídil.

Důvody pro pořízení topného kabelu

Po přečtení několika článků, jsem získal pocit, že takový topný kabel může mít na akvárium poměrně pozitivní vliv a možná mi i pomůže udržet to moje akvárium v lepší kondici. Někde jsem četl, že teplota vody v substrátu a v akváriu se může lišit i o několik °C a rostliny rozdílné teploty nemají rády. S tou teplotou substrátu to je zajímavé a určitě to v budoucnu pořádně proměřím.

Pozitivní efekt na akvárium ten kabel asi má ale jak velký ten efekt je se nejspíše nedozvím. Někdo na topný kabel věří jiný ne. Minimálně to je dobrý způsob jak vytápět akvárko tak, že nikde nebude nic vidět.

Další důvod byl ten, že u mého akvarijního krytu budu tutově vyrábět digitální teploměr. Když už budu bastlit ten teploměr, tak takový termostat už bude prkotina. Mimochodem takový termostat bez displeje se dá postavit na arduinu asi za 200 Kč 🙂 o tom taky někdy v budoucnu napíšu článek. No a nakonec proto, že jsem líný a instalace topného kabelu po založení akvária by byl pěkný opruz. Stejně bych ho asi dřív či později koupil.

Obsah balení

Já jsem svůj topný kabel pořídil v akvaristice Hornbachu za cenu 1090 Kč. Musím říct, že cena to je slušná (když teda pominu fakt, že se jedná o kus kabelu s koncovkou :-)) a lepší, než má většina internetových obchodů. V balení najdete 10m topný kabel, který je na konci ukončen vidlicí typu CEE 7/16 „Europlug“. Dále v balení najdete 14 přísavek s příchytkou na kabel a manuál. Toť vše.

Kabel je na 230 V a jeho spotřeba je nějakých 100 W tudíž si to vezme asi 0,43 A. Samotný kabel nemá žádnou řídící jednotku. Jestli topí nebo netopí je závislé čistě na tom, jestli je nebo není připojen do sítě. Topný kabel není žádná Čína, ale vyrábí ho Italové. Kabel je poměrně měkký a dá se dobře ohýbat a tvarovat. Nic zvláštního jsem na něm neshledal. Co by taky mělo být zvláštního na kusu drátu že?

Instalace topného kabelu do akvária

Při instalaci do akvária jsem narazil na problém s kvalitou přísavek. Jejich potíž je v tom, že drží velice špatně a to ani když v nich není zacvaknut kabel! Při tahání kabelu jsem se dostal asi ke čtvrté přísavce a pak se začaly ty na začátku odlepovat a kabel narovnávat. To vám způsobí při instalaci infarktové stavy. Přísavky jsem dával na očištěný povrch nasucho, na mokro a prostě nedržely.

S tím jsem se ale nesmířil a rozhodl jsem se ty přísavky přilepit akvarijním silikonem. Nejprve jsem si vyměřil kudy ten kabel asi půjde. Pak jsem si zaznačil lihovým fixem na dno akvária pozice přísavek. Nakonec jsem vždy dané místo a přísavku očistil lihem, na přísavku nanesl silikon a přitiskl na dno akvária.

Měl o tomto řešení pochyby proto, že přísavky jsou taky nějaký typ silikonu a silikon na silikon prostě nedrží. Zkoušel jsem přísavku, asi dva dny po přilepení, odtrhnout rukou a nebyla šance! O to větší bylo moje překvapení, když jsem po čtrnácti dnech vytahoval topný kabel z akvárka a vytáhl jsem s ním půlku přísavek. Silikon zůstal na skle, ale přísavka odpadla. Seškrábnul jsem tedy silikon ze skla nožem a zapatlal přísavky ke sklu i shora. Teď už opravdu neupadnou 🙂

Přísavky jsou taky nějaký typ silikonu a silikon na silikonu prostě moc nedrží.

Kabel je trošku delší, než potřebuji. Asi by mi stačil i ten 7,5 m dlouhý 75W kabel. Doporučuji vám, před koupí pořádně změřit (já to neudělal), jak dlouhý ten kabel budete potřebovat. Můžete si to naznačit na dně akvária nějakým špagátem. Nakonec jsem ho musel nainstalovat vodorovně k přední straně akvária. Při kolmé instalaci by mi totiž nevyšly přísavky, protože díky délce kabelu bych musel udělat více zatáček. Takto mi to přišlo lepší. Díky tomu a faktu, že jsem přísavky přilepil, jsem jich mohl použít pouze 8 a zbylých 6 si nechám na další zařízení.

Před koupí kabelu si vyměřte (například špagátem) jak dlouhý ten topný kabel budete potřebovat. Pokud jej neplánujete používat jako hlavní topení, údaj o výkonu kabelu vás moc zajímat nemusí.
Nainstalovaný topný kabel Hydor

Nainstalovaný topný kabel Hydor

Kabel je bílý což mě osobně moc nevyhovuje. Na mém černém pozadí to bude jako pěst na oko. Na konec (ten který poleze z vody) toho kabelu jsem chtěl navlíknout černou smršťovací bužírku a zatavit. Nakonec jsem to ale neudělal kvůli záruce a kvůli tomu, že nevím, co je ta bužírka zač (aby se mi do vody neuvolňovalo nějaké svinstvo).

Náklady
PoložkaCena [Kč]
1m smršťovací bužírka70
Topný kabel Hydor 10m/100W1090
Celkem1160
Použité vybavení
Položka
Hadr
Líh na očistění lepených ploch
Akvarijní silikon na přilepení přísavek
Lihový fix
Nůžky
Smršťovací bužírka
Horkovzdušná pistole nebo zapalovač