Vytvoření série článků ve wordpressu

Při vytváření webu/blogu se vám nejspíše jednou stane, že napíšete článek, který bude tak dlouhý, že ho budete potřebovat rozdělit na více samostatných částí. To samozřejmě ve WordPressu není vůbec žádný problém. Vy ale potřebujete tyto články nějak rozumně seskupit a nabídnout uživateli k takové sérii i navigační menu, které umístíte do článku, widgetu apod. Tím totiž velmi zjednodušíte uživateli nalezení dalších dílů seriálu. Osobně mi leze děsně na nervy, když si někde čtu seriál, ke kterému takové navigační menu chybí. V kombinaci s nefunkčním vyhledáváním a vyšším počtem článků mě to nejednou donutilo poohlédnout se po jiném seriálu na jiném webu. A to žádný tvůrce webu přece nechce.

Vypsání seznamu odkazů do článku

Nejjednodušším řešením je prostě do každého článku natvrdo vypsat seznam odkazů na všechny díly série. Problémem je, že když přidáte další díl musíte postupně upravit všechny předchozí díly série. Kromě přidání dílu se to ale týká i různých modifikací URL odkazů a podobně. Toto tedy není příliš systémové řešení a dá se to rozumně použít, tak max. na série o třech článcích. Pokud máte takových sérií více nebo mají vyšší počet dílů pak je toto řešení příliš pracné a je lepší to udělat trochu jinak.

Sice to není ideální, ale pokud se nechcete patlat s ničím jiným, tak lepší takováto navigace než žádná!

Taxonomy

Dalším řešením je využití taxonomy. Můžete použít tagy, ale to mnohdy není to pravé ořechové, protože ty články často spadají pod různé tagy. Kategorie jsou zase určené na úplně něco jiného a vytvářet například kategorii pro každou sérii není úplně dobré řešení. Ve WordPressu si naštěstí můžete vytvořit vlastní taxonomy a můžete si tak přidat například taxonomy serie.

O tom, jak přidat novou taxnomy se tu rozepisovat nebudu, protože na to existují velmi jednoduše použitelné pluginy. S těmi je přidání nové taxonomy pro sérii článků hračka. Mezi takovéto pluginy patří například plugin Series nebo Organize Series. Tyto pluginy navíc obsahují velice užitečné funkce, díky kterým je integrována práce se sériemi přímo do admin menu, a můžete tak přidat článek do série už při jeho vytváření. Často obsahují užitečné shortcode, které můžete použít přímo ve článku atd.

Pluginy Series a Organize Series

Osobně sem začal používat tento plugin proto, že mi přijde nejjednodušší a nemá žádné zbytečnosti. Když to zkusím srovnat s Organize serie, tak ten má navíc některé fičurky které by mohly někomu chybět. Například umí sérii přiřadit obrázek. Poměrně užitečná funkčnost je, že můžete každému článku přiřadit číslo (v sérii) podle kterého se pak dá řadit. Další funkce, kterou jsem shledal jako užitečnou je, že v přehledu článků se dá podle série filtrovat. Series sice zobrazí v jaké je článek sérii, ale neumí podle toho filtrovat.

Jinak to je v podstatě velmi podobné. Oba mají integrován blok, kterým můžete zařadit článek do série už při jeho vytvoření a nějakým způsobem zobrazit seznam sérií. Plugin Serie jsem vybral proto, že má v defaultu naimplementovánu sadu shortcode, který má plugin Organize serie až v placené verzi.

Jak použít plugin Series

Po nainstalování pluginu series vám přibude v menu Příspěvky/Series. Tam si můžete spravovat svoje série. Můžete tam přidat novou sérii podobně jako kategorii, ale není to nutné. Sérii můžete totiž vytvořit i během psaní příspěvku podobně jako tag. Nová série pak bude mít adresu něco jako www.mujweb.cz/series/moje-prvni-serie. Je to podobné jako u tagu. Plugin obsahuje i widget, kterým můžete zobrazit například seznam odkazů v aktuální sérii v sidebaru. Tohle jsem ale nepoužil, protože jsem chtěl dát seznam odkazů přímo do samotného článku. K tomu slouží tři předdefinované shortcodes.

[series_list_posts series='Výroba krytu na akvárium'] umožní zobrazit seznam odkazů v sérii, kterou vyspecifikujete v parametru series. Pokud parametr series nezadáte nic se vám nevypíše.

[series_list_related order='ASC' orderby='date' posts_per_page='-1'] zobrazuje stejný seznam odkazů, ale ze série, ve které je přiřazen aktuálně zobrazený článek. Nemusíte tak vypisovat parametr series (který stejně nemá). Oba shortcode obsahují parametry pro řazení a omezení počtu odkazů.

[the-series after='xxx' before='yyy'] vypíše název série jako odkaz na danou sérii. Parametry before/after slouží pro vypsání nějakého prefixu/sufixu.

Tyto shorcode vypisují seznam odkazů jako list ul, který má přiřazenu třídu series-list. Tu pak můžete nastylovat pomocí CSS v souboru style.css.

Vytvoření vlastního shortcode

V případě, že budete chtít vypsat seznam odkazů včetně názvu série, a navíc to nějak ostylovat, museli byste vypisovat například nějaký div s CSS třídou a v něm teprve použít shortcodes [the-series] a [series_list_related]. Na to jste ale určitě líní, a tak si vyrobíme jednoduchý shortcode [my-serie], který nám to celé zabalí.

Vytvoření a zařazení článku do série a zobrazení seznamu článků v sérii je tak velice jednoduchá záležitost. Stačí při psaní článku vytvořit sérii podobně jako tag a pro zobrazení seznamu článků v sérii vypsat shortcode [my-serie]. Při přidání/změně článku, změně odkazu v sérii je automaticky zajištěna distribuce všude, kde se to vypisuje a nemusíte nic opravovat.