Výroba rozstřikovací rampy

U mého externího filtru Eheim Ecco Pro 2036 byla v balení výtoková trubice. Tu jsem samozřejmě použil, ale má jednu podstatnou nevýhodu. Proto, že mi jdou hadice do akvária zezadu, výpusť filtru míří přímo do předního skla. To je pro správný proud v akváriu naprosto nevhodné, tak jsem se rozhodl do akvária doplnit rozstřikovací rampu.

Výpust filtru směřující do předního skla

Výpust filtru směřující do předního skla

První nápad byl ten, že si tu rampu zakoupím tudíž proběhl průzkum trhu. Díval jsem se nejprve na rozstřikovací rampy od Eheim cena 157 za 29 cm. V Hornbachu mi jeden pán nabízel skládací rampu Eheim asi za 450 Kč. Na netu se dají podobné skládací rampy sehnat zhruba od 200 Kč. Protože jsem si nebyl jistý, jestli tu rampu nebudu muset vyměnit za jiné řešení, jsem rozhodl, že si tu rampu vyrobím.

Nejprve zkusím umístit rampu na šířku (na boční stěnu). Důvod je ten, že se mi nechce měnit výtokovou trubici. Ta od Eheim, kterou jsem dostal k filtru je zahnutá a pokud bych chtěl rozstřikovací rampu na délku potřeboval bych rovnou trubici (řezat se mi nechtělo). Takže nejprve vyzkouším rampu na šířku a pokud by mi to nestačilo udělat proud i na druhém konci akvária pak se vrhnu do té podélné rampy.

Postup výroby

Postup výroby je velice jednoduchý a když nepočítám nákup, tak mi to zabralo asi tak 20 m. Nejprve jsem si koupil obyčejnou 16mm trubku. Minimální rozměr byl 4 m :-). Celá trubka stála 52Kč. Dále jsem si koupil nátrubek 4,5 Kč na do kterého nasadím z jedné strany trubku a z druhé strany do něj zasunu hadici napojenou na výtok filtru.

Nátrubek i trubku je potřeba před spojením nahřát. Pokud na to nemáte vercajk jako já a tak se to dá udělat nad ohněm (chce to ale trochu cvik). Raději si kupte těch nátrubků více protože to pravděpodobně napoprvé zkazíte (můj případ). Já napoprvé nahřál moc trubku a málo nátrubek a trubka se při zasunutí zmáčkla tak, že v ní nebyla skoro žádná díra. Jak jsem řekl je potřeba nahřát obě strany (nátrubek i trubku) najednou! Pokud to teda děláte nad tím ohněm je lepší držet oba kusy nad ohněm trochu výše a déle než níže. Taktéž je dobré držet oba kusy dírou směrem dolů ať se prohřívají i vnitřní stěny.

Po připojení nátrubku jsem musel do trubky vyvrtat díry. Použil jsem vrták č. 5. Nakonec jsem ještě do konce rozstřikovací rampy zasunul asi 0,5 cm dlouhý kousek dřevěné tyčky (ze starého dřevěného ramínka) a zasilikonoval akvarijním silikonem. Lepší by bylo tam natavit originální zátku, ale tu zrovna v mojí velikosti neměli.

Nevrtejte do trubky příliš mnoho děr. Začněte s menším počtem (a klidně i s menším vrtákem) a postupně přidávejte (případně díry zvětšujte). Já jich dal rovnou 7 a bylo to zbytečně moc a proud byl slabý.
Nainstalovaná rozstřikovací rampa

Nainstalovaná rozstřikovací rampa

Silikon jsem měl, takže celková cena je asi 61 Kč. V případě, že budu potřebovat delší rampu bez problému si vyrobím další. Vrchol designu to sice není ale funkčnost je 100%. Výhoda je v tom, že takto si uděláte rampu naprosto libovolné délky a tvaru s minimálními náklady. Na pokusy s proudem v akváriu to je ideální varianta, a až budete vědět co a jak si můžete koupit nějakou pěknější.

Náklady
PoložkaCena [Kč]
16mm plastová trubka – 4 m délka52
2x Nátrubek9
Akvarijní silikon (ten jsem měl z minula)0
Celkem61
Použité nářadí
Položka
Pilka nebo kleště na střihnutí trubky
Vrták č. 5 nebo č. 3,5
Vrtačka, aku. vrtačka, nebo aku. šroubovák se sklíčidlem
Nůž
Nůžky

Zalepení děr v rozstřikovací rampě (Edit: 16.1.2017)

Po týdnu od instalace jsem usoudil, že proud z rampy je prostě slabý. Na druhém konci akvárka se voda prakticky nehýbe, a to ani na hladině. Těch děr jsem tam dal prostě moc. Vyrábět tu rozstřikovací rampu znova se mi ale nechtělo. Takže co s tím? První nápad byl takový, že některé dírky obalím potravinářskou fólií a přitáhnu stahovacím páskem, případně zacpu kusem dřeva. Pak mě ale napadlo mnohem lepší řešení. Nastříhal jsem si tenké proužky čiré smršťovací bužírky a ty jsem navlékl na trubku přes díry, které jsem chtěl zacpat a zatavil nad ohněm. Úprava na deset minut a funguje to perfektně.

Zalepení dírek pomocí smršťovací bužírky

Zalepení dírek pomocí smršťovací bužírky

Proud se sice zvýšil, ale asi to ještě nebude ono. Kytky na druhém konci akvária se občas hýbou občas ne. Vypadá to, že můj filtr nemá dost síly, aby na tu délku (130 cm) udělal dostatečný proud (a to akvárium ještě nezarostlo). No uvidím, nechám to tak nějaký čas a potom se rozhodnu, jestli budu laborovat s rozstřikovací rampou na délku nebo rovnou pořídím proudové čerpadlo.