Výběr místa pro akvárium

Jako každý správný internetový seriál o založení akvária nesmím vynechat výběr správného místa pro akvárium. Po přečtení několika článků o zakládání akvárií zjistíte, že takové místo by mělo splňovat hned několik věcí. Mimochodem musím zde zmínit výborný článek o založení akvária na stránkách akvarijní.cz a stejně dobrý od Horáce.

Vhodné místo pro akvárium

Místo pro akvárium by mělo mít určité vlastnosti. Ideálně by nemělo být na přímém slunci a asi by nemělo být ani pod oknem. Přímé slunce by mohlo prospívat řasám a v létě by vám navíc ohřívalo vodu v akváriu, což může být (ale nemusí) nežádoucí. V zimě by zase mohl být problém s ledovým vzduchem při větrání a to by se nemuselo líbit rybám nadechujícím se u hladiny. Protože si většina lidí (včetně mě) pořizuje akvárium, aby u něj relaxovali, tak by mělo být někde na očích, a ne někde ve sklepě. Estetická stránka věci je samozřejmostí.

Není vůbec špatné zamyslet se i nad tím, jak dobře bude akvárium přístupné. Kolem akvária je i nějaká práce a k tomu je potřeba dostatek místa. Například moje akvárko bude mít horní hranu ve výšce cca. 155 cm a při své výšce ze země prostě na dno nedosáhnu. Takže budu potřebovat židli nebo schůdky a na to potřebuji dostatek místa, minimálně v přední části akvária. Musíte uvažovat i nad dostatkem prostoru nad akváriem, hlavně pokud chcete akvárium někam zabudovat např. do stěny. V různých článcích a na fotkách se můžete dozvědět, že stačí cca 20 cm. Mě to rozhodně nestačí. V případě, že budete mít na akváriu kryt jako já, musíte myslet na to, aby šel pořádně otevřít. (Jestli vám tam nezavází nějaký nábytek, police a podobně.)

Dále musíte počítat s tím, že se občas rozlije nějaká ta voda a udělá se i nějaký ten binec. Proto není úplně vhodné umístit to akvárium např. blízko sedačky nebo dalších věcí, které by se mohly vodou poškodit. Při údržbě budete ty věci muset zakrývat, což se vám nebude chtít a to nutně povede k flákání údržby. Taky je potřeba někam umístit filtr, krmení a další výbavu, a to nejlépe tak aby byly co nejvíce po ruce a nebyly vidět. Když budete muset totiž kvůli pravidelné údržbě vytahovat hodinu kýbl a další vybavení někde z hloubi sklepa, protože se vám to doma nevejde, tak vás akvaristika asi dlouho bavit nebude.

Je potřeba brát na zřetel i statické zatížení podlahy. U větších akvárií to může být vážný problém, a to hlavně pokud je akvárium v nějakém starém domě v patře. Lidi to dost často podceňují hlavně proto, že vyjádření statika není zadarmo, a taky proto, že na Nově ještě nedávali, jak se někomu propadlo akvárko stropem. Ono se totiž asi nepropadne, ale může to způsobit např. průhyby, praskání a další problémy. Takové 1000l akvárium uprostřed místnosti může vypadat zajímavě, ale statik by asi radostí 2 metry do vzduchu neskákal.

Větší akvárium (300 l a více) by mělo být umístěné u nosné stěny ideálně v rohu. Když říkám větší, tak to berte s rezervou velmi záleží na typu budovy a nostnosti podlahy. V případě problémů s nosností podlahy, se dá váha akvária rozložit podložením stolku deskou o větším rozměru nebo ukotvením do nosné stěny. Návodů jak to udělat je na internetu dost. Někdy v budoucnu se váhou akvária budu zabývat v samostatném článku.

Kam s ním?

Začal jsem tedy plánovat, kam to akvárium umístím a jak bude velké. Asi dva dny jsem chodil s metrem a zvažoval různé varianty. Nejlepší by bylo mít ho v obýváku, abych ho mohl pěkně pozorovat z pohovky a aby se mohla pokochat i případná návštěva. Mám tam pár míst, kde by se dalo umístit, ale mělo to hned několik zádrhelů. Pod oknem do lodžie v obýváku by bylo akvárium nejlépe viditelné a perfektně přístupné. Okno je za lodžií, a navíc na severní straně, takže přímé slunce tam opravdu nehrozí. Rozměr by mohl být 150-180 cm na délku, na šířku šedesátka jak vyšitá. Prostě luxusní místo, které se stejně nedá nijak lépe využít a je přímo naproti sedačky.

Bohužel je tam to okno. Výška k parapetu je díky lodžii místo 100 cm jen 80 cm, a to je žalostně málo. Akvárium by do okna zasahovalo a nedalo by se otevřít. Smiřuji se s tím, že to okno nebudu používat nebo ho budu otevírat maximálně na ventilaci. Vedle jsou navíc dveře do lodžie, takže to zas takový problém nebude. Bohužel podruhé je tam pod tím oknem i radiátor. Okno + topení + akvárium to opravdu není úplně nejideálnější kombinace. Navíc je na radiátoru měřidlo. Takže tohle místo je pasé.

Další místo je vedle sedačky pro akvárko 100x80x65 cm opět nevyužité. Tento rozměr se mi, ale moc nezamlouval. Původně jsem plánoval něco kolem 150x50x50 cm. Měl strach se, že by to vypadalo blbě tak jsem se do toho nepustil. Chyba! Měl jsem víc pohledat na netu jak by to vypadalo. V tuto chvíli už je to na papíře a druhé akvárko bude právě tam. 🙂 I přes tu sedačku a drahý koberec 🙂

V obýváku mám i další místa ale tam by se mi vešly jen menší akvária cca 90x30x35 cm. Obývák je tedy z obliga. V dalších místnostech to nebylo o moc lepší, tak jsem se přesunul do ložnice. Mám tam jedno místo, kde by se vešlo akvárium o délce 263 cm! Mazec :-). Místo je naproti oknu, které je umístěné na severovýchod, takže mi tam svítí slunce jen ráno. Stěna je nosná a navíc úplně nevyužitá. Bonus je, že tam nikde nic nezavází a ani akvárko by ničemu nezavázelo. Jediná věc, ze které mám dost velké obavy, je hlučnost filtru. Ruší mě totiž při spaní kdejaký zvuk venku za oknem a filtr ve skříňce no nevím. No ale o tom napíšu někdy příště.

Místo pro akvárium

Místo pro akvárium

Update: To místo pod oknem v obýváku a vedle sedačky jsem úplně nevzdal. Akvárium bude teď sice jinde, ale stále mi to hlodá v hlavě. Navíc mi vyměnili topení i měřidla a podle návodu je tam určitá možnost dělat odečet bezdrátově! No uvidíme v budoucnu.

Update 2: místo pod oknem jsem vzdal akvárko bude vedle sedačky 🙂