Úprava skříňky pod akvárium

Dnešní článek bude o tom, jak vylepšit skříňku pod akvárium. Jak jsem psal v článku Výběr velikosti a nákup akvária, je to obyčejná komoda ze Sconta made in Poland. Předpokládám, že soudruzi z Polska asi nepočítali s tím, že na to někdo položí 325 kilové akvárium.

Pevnost skříňky

To, jakou ta skříňka bude mít nosnost, jsem moc nezkoumal. Akvárium sice bude mít 325 kg ale to ještě není úplně kritická váha. Té nosnosti se zas až tak nebojím. Skříňka má uprostřed dvě příčky. Sice tenké ale jsou tam. (Bez nich bych do toho v žádném případě nešel!!!) Co mě trápí více je celková pevnost té skříňky. Pokud se do ní opřu zboku vlastní vahou 75 kg celá se kroutí. Na můj vkus až moc. Skříňka je vachrlatá, a i když by to asi vydrželo, pro klidné spaní to trochu zpevním. Nerad bych, aby když přijdu domů po sedmi a nechtěně se opřu o akvárko, ho poslal do vedlejší místnosti. Před komodou je navíc 60 cm ulička a za ní postel. Z případné noční nehody a by se tak mohl stát docela silný zážitek. 🙂

Hlavním problémem takových skříněk je to, že jim v podstatě chybí pořádná zadní stěna. Je tam většinou pouze vsunutý asi 2 mm tlustý umakart (nebo co to je). Připevněné to je po krajích takovým zasouvacím/šroubovacím bazmekem. Varianta dvě je, že to je přibité malými hřebíčky.

Bazmek

Bazmek

Zpevnění skříňky

V mém případě je umakart zasunutý a připevněný bazmekem. (Kdo ví jak se ten bazmek jmenuje, ať mi napíše do komentáře. Použiju odborný termín.) Štěstí mám v tom, že od umakartu k hraně skříňky je asi 13 mm místa. To je dost na to tam vložit zadní stěnu. (Bazmeky vyšroubuju) Nechám si v Hornbachu uříznout zadní stěnu z OSB desky tloušťky 12 mm. Cena 156 Kč. Protože chci zajistit, aby se horní deska prohýbala pokud možno co nejméně, našroubuju pod ní ještě dva dřevěné profily 25×30 mm. Profily stály asi 90 Kč. Nějaký spojovací materiál, úhelníky a jsme na celkových 436 Kč. Nakonec jsem ještě odšrouboval umělohmotné nožky. Pevnost skříňky se zvedla už po nainstalování zádové desky a to tak, že velmi. Uvažoval jsem, že s tím nic dalšího dělat nebudu, ale když už jsem měl ten materiál doma tak jsem to tam dal.

Komoda Trio ze Sconta

Komoda Trio ze Sconta

Instalace zádové desky

Instalace zádové desky

Zkoumám ještě tu komodu a zjišťuju, že je nakloněná směrem do místnosti. Přeměřím to tedy vodováhou. Na 40 cm šířky to dělá asi 3 mm. To by se dalo ještě podložit, není to tak drastické. Horší je to na délku. Na 130 cm délky je výškový rozdíl už 1 cm! Holt podlaha v paneláku. Před pořízením akvária jsem to konzultoval panem Danem Dobiášem (dělal mi akvárium) a ten mi řek, že to nevadí. Nevýhoda bude, že budu mít na jedné straně méně vody. Doufám, že to zakryju akvarijním krytem.

Náklady
PoložkaCena [Kč]
OSB deska 130×85 cm pro vyztužení skříňky156
2x hoblovaný hranol90
Spojovací materiál (vruty do dřeva, úhelníky)190
Celkem436
Použité nářadí
Položka
Šroubovák nebo lépe aku. šroubovák
Pilka na dřevo (já používám pilku na železo)
Metr nebo pravítko
Tužka