Lenovo Miix 2 – Nefunkční dotyk

Asi před třemi lety jsem sháněl tablet s rozumným výkonem a kompaktní velikostí, který bych mohl použít pro čtení knih a zároveň by zvládl alespoň v omezené míře to co klasické PC. Muselo to mít tudíž operační systém Windows. Volbu vyhrál tablet Lenovo Mix 2 8 toho času (konec 2014) asi za 10k Kč. Asi rok fungoval výborně, ale pak mě začalo zlobit dotykové ovládání na displeji. Přitom při připojení myši přes USB bylo vše v pořádku. U dotykového zařízení je nefunkční dotyk celkem zásadní problém :-).  Další zádrhel byl v tom, že když už jsem se rozhodl ho odvézt na reklamaci, tak fungoval klidně i měsíc. Nakonec byl asi půl roku v šuplíku, ale na té reklamaci stejně skončil. Oprava spočívala ve výměně konektoru. Po opravě tablet fungoval asi půl roku a pak se to vrátilo do starých kolejí. Proto, že byl už po záruce a v podstatě nepoužitelný, tak opět skončil na čas v šuplíku.

Proto, že se mi nechtělo dávat balík za opravu, rozhodl jsem se ho opravit sám. Vypozoroval jsem totiž, že při nefunkčním dotyku se vše vrátí do normálu (někdy) při připojení/odpojení USB nabíječky případně zmáčknutí tabletu v oblasti USB konektoru. Tudíž jsem měl pocit, že to bude opět hardwarová závada typu uvolněný konektor. Hledal jsem na netu a našel pěkné video, ukazující, jak tablet rozebrat a které konektory jsou problémové.

Tablet jsem podle návodu rozebral, konektory odpojil a opětovně zapojil. Osobně jsem pak do míst, kde se nachází konektory vlepil na oboustrannou lepící pásku kousek takové pěny nebo co to je (bývají v tom obaleny el. součástky). Důvodem bylo, aby tlačila na konektory a ty neměly tendenci se uvolňovat. Pěnu jsem musel trochu sestříhat nůžkami proto, že kryt se v místě, kde byla nalepena nedal dovřít. Tablet se otevírá poměrně špatně. Musíte opatrně po stranách a nahoře odchlípnout zadní kryt a pak dole v místě kde jsou na videu červené křížky se musí kryt vysunout směrem nahoru. Dejte si při tom pozor ať si nepolámete ty zobáčky, které kryt drží.

Edit (po půl roce): Tablet po opravě funguje půl roku a zatím se neobjevil žádný problém. Klepu na dřevo.

Edit (po skoro roce): Dotyk už opět začíná zlobit a opravu bude nutné opakovat. Lidem kteří tvrdí, že kurvítka nejsou bych urval hlavu.