Drupal vs. WordPress

Když jsem zakládal tento web, tak jsem potřeboval vybrat redakční systém. Měl jsem pár požadavků, které by měl splňovat. Solidní rozšiřitelnost a otevřenost úpravám, protože mám rád, když mám otevřené možnosti. Nerad bych v budoucnu migroval na něco jiného kvůli chybějící funkčnosti. Jednoduchost. Abych nestrávil mládí úpravami. Rozumná správa a vkládání obrázků / galerií. Vícejazyčnost (do budoucna bych to rád i přeložil).

Zkoumal, na jakém redakčním systému to postavím. Výhoda by pro mě byla, kdyby to bylo postavené na platformě .NET, ale nic pořádného jsem bohužel nenašel. Po přečtení několika článků se do užšího výběru dostal Drupal a WordPress. Ani s jedním z redakčních systémů jsem neměl žádné předchozí zkušenosti. Protože ani neznám osobně nikoho, kdo by je používal, obrátil jsem se na strýčka Googla. Podle srovnání na netu by měl být Drupal mocnější (i když méně uživatelsky přívětivý nástroj než WordPress). Jak už jsem psal, mám prostě rád, když má řešení solidní možnosti customizace a uživatelskou přívětivost jsem ochoten částečně oželet. Bohužel jsem neměl čas, ani chuť zkoumat oba redakční systémy a zjistit, jak to doopravdy je. Tak jsem se rozhodl pro Drupal a byla to chyba.

Ne, že bych v Drupalu nedocílil toho, co jsem potřeboval. Problém byl v tom, že každou prkotinu jsem musel řešit půl dne. U Drupalu je výhoda, že řešení je prakticky na všechno. V čem je teda ten problém? Problém je v té použitelnosti. Ono ta věta méně uživatelsky přívětivý je dle mého názoru velmi uživatelsky nepřívětivý 🙂

Ve výsledku jsem strávil asi týden vrtáním se v různých rozšířeních a nastaveních. Nakonec jsem to dostal do celkem použitelného stavu a začal publikovat s tím, že se v této oblasti dovzdělám později, a ještě si to poupravím. Jenže vždycky, když jsem šel publikovat nějaký článek, tak jsem měl pocit, že je prostě všechno strašně krkolomné. A to mě pěkně sralo! 🙂 Vadila mi hlavně naprosto tragická správa obrázků a následná manipulaci s nimi. Taky mi vadila naprosto nepochopitelná změna amin menu při každé změně šablony. Šílenost. Skoro jsem měl chuť ten blog smazat a věnovat ten čas něčemu jinému. Nakonec jsem si ale řek, že zkusím mrknout na ten WordPress jak to je udělané tam.

Přátelé musím říct, že WordPress je naprosto perfektní nástroj a už dlouho jsem neviděl kus software, který by se mi tak dobře používal. V základu má vše, co potřebuji. Abych docílil podobného efektu jako v Drupalu jsem nemusel doinstalovat jedinou věc! Celá instalace, naklikání základních menu, rubrik a nastavení zabrala asi 1 h! Přepsání (ano žádný import se nekonal abych se s tím WordPressem sžil) všech mých článků (asi 20) včetně obrázků mi trvalo asi 4 h. Vše jsem rozchodil bez předchozích zkušeností. Nepotřeboval jsem přečíst žádný tutoriál, článek ani jsem neviděl žádné video. Vše je naprosto intuitivní a funguje přesně tak, jak bych čekal, že to bude fungovat. Prostě mám pocit jako bych WordPress používal roky.

Z mého pohledu jako člověka, který chce především jednoduše publikovat články na webu jednoznačně tento duel vyhrál WordPress. Nechci tvrdit, že Drupal je naprd. Svoje použití si určitě najde. Ale v momentě, kdy nechcete trávit hodiny v nastavení, nebo se rozčilovat nad nepochopitelnou složitostí při provedení základních věcí, pak je mnohem lépe použitelný WordPress. Prostě ta jednoduchost a efektivita je úžasná a Drupalu tak vzdálená, že jsem se rozhodl pokračovat ve WordPressu. Tímto bych chtěl složit poklonu vývojářům a komunitě WordPressu za skvěle odvedenou práci. Drupal je mrtev ať žije WordPress!